Marszałek Tomasz Grodzki: Chyba nic gorszego niż obecny rząd spotkać nas nie może

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewniał, że opozycja będzie gotowa przejąć władze, jeśli dojdzie do upadku rządu. Przekonywał też, że wiele wskazuje na to, iż rządy Prawa i Sprawiedliwości nie przetrwają do wyborów, które mają się odbyć za trzy lata.
Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Agencja badawcza Ipsos na zlecenie OKO.press przeprowadziła sondaż, w którym zapytała ankietowanych o to, czy partie opozycyjne są przygotowane do dobrego rządzenia, gdyby miały już teraz przejąć władzę z rąk PiS. Jego wyniki nie są dla opozycji dobrą wiadomością - aż 62 proc. badanych uważa, że nie jest ona gotowa do dobrego rządzenia. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który był gościem telewizji Polsat News, zapewniał, że jest inaczej. 

- Wybory są za trzy lata. Wiele sygnałów i symptomów pokazuje, że rządy PiS-u prawdopodobnie tak długo nie potrwają. Zapewniam, że opozycja będzie gotowa do przejęcia władzy, jeśli upadnie rząd premiera Morawieckiego lub jeśli zmieni się konstelacja sejmowa czy nie zostanie uchwalony budżet. Takie rozmowy się toczą. Niektóre w świetle jupiterów, inne nie. Opozycja będzie gotowa. Chyba nic gorszego niż obecny rząd spotkać nas nie może - powiedział Tomasz Grodzki.

Mateusz MorawieckiPremier sylwestrze 2021: Ten rok jest nienormalny. "Tęsknię do zabawy"

Grodzki: Opozycja i samorządowcy powinni zespolić siły, aby wyprowadzać Polskę z zakrętów

Marszałek Senatu został zapytany o możliwość współpracy opozycji z przedstawicielkami Strajku Kobiet. Polityk odpowiedział, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której "opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna, i potężni samorządowcy powinni zespolić siły, aby wyprowadzać Polskę z zakrętów, na których się znalazła". Polityk odniósł się także do języka, jakiego używają protestujący.

- Prawa ulicy, a prawa języka - kiedyś zwanego parlamentarnym - są różne. Z trybuny, zwłaszcza sejmowej, padały określenia, które nigdy nie powinny z niej paść. W regułach demokratycznych, gdzie sądy uznają, że wieszanie obrazów europosłów na szubienicach nie jest przestępstwem, słowo na "w", które pan zacytował, wydaje się niemal niewinne przy tym, co próbowano zaoferować europosłom - powiedział Tomasz Grodzki. 

Marszałek Senatu stwierdził, że opozycja pozaparlamentarna kieruje się innymi kryteriami niż pozycja parlamentarna, ale kiedy wchodzi do polityki, "wszystko ulega przewartościowaniu, tylko kierunek zostaje ten sam". 

28.11.2020, Warszawa, policja w czasie manifestacji Strajku KobietJest komentarz policji ws. wtargnięcia na Politechnikę. "Wyrazy ubolewania"

Więcej o: