Gdańscy radni PiS donieśli do prokuratury na Aleksandrę Dulkiewicz. Za akcję gaszenia świateł.

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. wtorkowej akcji gaszenia świateł. Samorządowcy z PiS zarzucają prezydentce Aleksandrze Dulkiewicz, że akcja była "szkodliwa dla bezpieczeństwa Gdańszczan". Zdaniem Dulkiewicz, gaszenie świateł było symboliczne, a jego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z którymi borykają się samorządy.

"Ciemność widzę, ciemność? To może czekać nasze wspólnoty lokalne, jeżeli nie powstrzymamy odpływu środków z budżetów samorządów przy ciągle wzrastających obciążeniach" - alarmowało przed kilkoma dniami stowarzyszenie Samorządy dla Polski. We wtorek 1 grudnia o godz. 17 w ramach protestu kilkadziesiąt polskich miast i gmin zgasiło na jedną godzinę część oświetlenia.

W Gdańsku w ciemnościach pogrążyły się m.in. Bazylika Mariacka, Ratusz Staromiejski, kościół św. Katarzyny, kościół św. Brygidy, fontanna Neptuna i pomnik Józefa Piłsudskiego.

W środę zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydentkę Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli do gdańskiej prokuratury miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucają Dulkiewicz, że nadużyła swoich uprawnień. Zasugerowali również, że udział w akcji to "działalność szkodliwa dla bezpieczeństwa Gdańszczan".

Dulkiewicz: Samorządy borykają się z trudną sytuacją finansową

- Zobaczymy, jak prokuratura postąpi z tym zawiadomieniem i wtedy będziemy mogli rozmawiać o szczegółach - skomentowała Aleksandra Dulkiewicz cytowana przez portal Trojmiasto.pl.

Jak dodała, "akcja stu samorządów w całej Polsce miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów". - To nie jest sytuacja prezydenta Gdańska, Gdyni czy Sopotu, tylko naszych mieszkańców. W ten symboliczny sposób, wygaszając oświetlenie w takich miejscach, by nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy zwrócić na ten problem uwagę - podkreśliła.

Zobacz wideo Protest Samorządów - wygaszenie molo w Sopocie
Więcej o: