Victor Orban pokazał zdjęcie z Warszawy. Modli się w kościele karmelitów. "Roraty"

Premier Węgier Victor Orban, który jest z wizytą w Polsce w związku z ustaleniami dotyczącymi kryzysu wokół unijnego budżetu, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z warszawskiego kościoła karmelitów. Jak opisał, uczestniczył tam w roratach.

"Adwent. Roraty u Karmelitów w Warszawie" - taki podpis premier Węgier Victor Orban zamieścił pod zdjęciem, które opublikował na swoim Facebooku we wtorek 1 grudnia rano. Widać na nim wnętrze warszawskiego kościoła karmelitów, który odwiedził podczas wizyty w Warszawie. Trwa ona od poniedziałku i ma związek z ustaleniami dotyczącymi stanowiska Polski i Węgier w sprawie ewentualnego weta dla unijnego budżetu, które ma być formą niezgody na uzależnienie wypłat funduszy z UE od przestrzegania przez państwa członkowskie kryterium praworządności.

Orban w kościele karmelitów w Warszawie. Zamieścił zdjęcie w mediach społecznościowych

Poniedziałkowe spotkanie Orbana z polskim premierem trwało 1,5 godziny. - Jeżeli chodzi o tematy rozmowy, to tak, jak informowaliśmy wcześniej, dotyczyły one między innymi koordynacji stanowisk w zakresie stanowisk budżetowych. Tutaj stanowisko Polski i Węgier jest jasne, także wspólna deklaracja pana premiera Morawieckiego oraz pana premiera Orbana z Budapesztu potwierdza te ustalenia. Jesteśmy otwarci na nowe propozycje - przekazał później rzecznik rządu Piotr Mueller.

To już kolejne spotkanie Orbana i Morawieckiego w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu prowadzili rozmowy w Budapeszcie - później wystąpili razem na konferencji prasowej, podczas której przekazali, że Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie wypłat z budżetu UE z praworządnością. "Za wolność waszą i naszą" - napisał po spotkaniu Orban, który wówczas również relacjonował je w mediach społecznościowych.

Na wtorek zaplanowano udział polskiego premiera w widekonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz kilkoma premierami państw członkowskich UE. Celem spotkania jest wymiana stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej, które ma się odbyć w dniach 10-11 grudnia.

Zobacz wideo Prof. Pisarska: Mamy rekordowe poparcie wśród społeczeństwa dla Unii Europejskiej
Więcej o: