Strajk Kobiet. Radna PiS ukarana. Poszło o słowa o "zwyrodniałej swołoczy opętanej przez diabła"

Radna Prawa i Sprawiedliwości Lidia Dudziak z Poznania została ukarana przez radę miasta za słowa, które wypowiedziała pod adresem uczestniczek protestów odbywających się w ramach Strajku Kobiet - nazwała je "zwyrodniałą swołoczą". W ramach kary Dudziak straciła stanowisko miejskiej przewodniczącej komisji sportu.

Jak podaje "Wyborcza Poznań", wniosek o odwołanie radnej Prawa i Sprawiedliwości Lidii Dudziak z funkcji szefowej komisji kultury fizycznej w Poznaniu złożyli radni Koalicji Obywatelskiej. Powodem były jej słowa z 25 października - radna skomentowała wówczas w mediach społecznościowych zdjęcie z jednego z kościołów przedstawiające młodą kobietę, która w ramach Strajku Kobiet wniosła tam transparent z hasłem "Módlmy się o prawo do aborcji". Radna Lidia Dudziak napisała: "To jest zwyrodniała swołocz opętana przez diabła".

Zobacz wideo Prof. Pisarska: Wyjście z UE dla nas oznacza wyjście z Zachodu

Poznań. Radna PiS ukarana przez radę miasta za słowa o "zwyrodniałej swołoczy"

- Mamy wiele negatywnych odczuć dotyczących sposobu prowadzenia posiedzeń przez panią Dudziak. Ale głównie chodzi o słowa wypowiadane przez panią radną w internecie. Nie mamy komisji etyki, uznaliśmy więc, że dobrym wyjściem będzie złożenie wniosku o odwołanie z funkcji przewodniczącej - mówił w uzasadnieniu odwołania Dudziak radny KO Bartłomiej Ignaszewski.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta Dudziak starała się odpierać zarzuty, wskazując, że słowa o "zwyrodniałej swołoczy" były jej prywatną wypowiedzią i nie dotyczyły wszystkich uczestników Strajku Kobiet, a o - jak stwierdziła - "profanację najświętszego sakramentu". - Tych, którzy się czują obrażeni, przepraszam, ale mi nie chodziło o wszystkich protestujących - mówiła.

Podczas dyskusji Dudziak dostała wsparcie od innych radnych PiS. - Marionetki prezydenta Jaśkowiaka. Głowa do góry, nie masz się czego, Lidko, wstydzić - mówiła cytowana przez "GW" radna PiS Ewa Jemielity. 

Głosami dziewięciorga radnych KO, która ma w radzie miasta większość, Dudziak została odwołana ze stanowiska przewodniczącej komisji.

Więcej o: