Koniec spotkania Orban-Morawiecki. "Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia"
Około godz. 21 zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem. Dotyczyło ono przygotowań do następnego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 10-11 grudnia. Tym razem politycy spotkali się w Warszawie.
Zakończyło się spotkanie Morawiecki-Orban. "Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia"
- Tematy rozmowy dotyczyły między innymi koordynacji stanowisk w zakresie negocjacji budżetowych. Stanowisko Polski i Węgier jest jasne. Oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycję w tym zakresie - powiedział po zakończeniu spotkania rzecznik rządu Piotr Müller.
- Jeżeli chodzi o negocjacje unijne, to jesteśmy otwarci na nowe propozycje i przekonani, że może dojść do porozumienia, ale musi ono być zgodne z traktatami unijnymi i ustaleniami z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. Przekonujemy naszych partnerów, że arbitralne kryteria oceny praworządności w poszczególnych krajach mogą w przyszłości doprowadzić do rozpadu - mówił rzecznik rządu.
Dodał, że Morawiecki i Orban rozmawiali również o "koordynacji działań grupy V4 w zakresie kwestii klimatycznych, które również zostaną poruszone na szczycie RE".
Müller zapowiedział też, że we wtorek rano polski weźmie udział w widekonferencji z przewodniczącym RE Charlesem Michelem oraz kilkoma premierami państw członkowskich UE.
Wcześniej obaj politycy podpisali deklarację ws. budżetu UE. "Polska i Węgry działają dla dobra całej UE"
Szefowie polskiego i węgierskiego rządu spotkali się już w czwartek 26 listopada. Mateusz Morawiecki został zaproszony do Budapesztu, gdzie podpisał deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".
"Dziękuję za zaproszenie do Budapesztu, za debatę i wspólną deklarację. Regulacje unijne muszą być zgodne z Traktatami. Pewność prawa to kluczowa wartość w demokracji. Polska i Węgry działają nie tylko w swoim interesie, ale dla dobra całej UE" - napisał po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Mateusz Morawiecki.
Polska i Węgry nie zgadzają się z unijnym rozporządzeniem, według którego wypłaty środków unijnych mają zostać powiązane z praworządnością. Oba państwa zagroziły, że zawetują budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 (Węgry otwarcie mówią już o zawetowaniu przyszłej perspektywy finansowej). Ze względu na stanowisko Polski i Węgier państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły jednomyślnego stanowiska w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po epidemii COVID-19.
-
Nawalny zatrzymany po przylocie do Moskwy. "Nie wiadomo, co się dzieje z Aleksiejem"
-
Serbowie raz zmieszali dumę Amerykanów z błotem. Teraz okazuje się, że drugi raz byli bardzo blisko [TAKA CIEKAWOSTKA]
-
Tysiące migrantów z Hondurasu maszerują w kierunku USA. Uciekają przed biedą i przestępczością
-
Łódź. Zobaczyła w internecie zdjęcie pobitego dziecka, zawiadomiła policję. 2-latek w szpitalu
-
Kujawsko-pomorskie. Tragiczny wypadek podczas morsowania. 46-latek nie wypłynął spod lodu
- Ministerstwo edukacji podsumowuje akcję testowania nauczycieli. Pozytywny wynik u 2 proc. badanych
- "Człowiek, którego Putin boi się najbardziej". Kim jest Aleksiej Nawalny?
- Wyniki losowania Lotto 17.01.2021 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Super Szansa]
- Reakcje po zatrzymaniu Nawalnego w Moskwie. Oświadczenie państw bałtyckich i tweet Dudy
- Tylko omnibusy mają szanse na komplet. Zdobyłeś 5 punktów? To już wyczyn