Wieczorem spotkanie Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana w Warszawie. Tematem budżet Unii Europejskiej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w poniedziałek 30 listopada w godzinach wieczornych odbędzie się spotkanie premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Spotkanie to będzie dotyczyć m.in. budżetu Unii Europejskiej.
Zobacz wideo Arłukowicz: Nie dziwię się politykom UE, że chcą wiązać finanse z praworządnością. Uważam to za słuszne

- Dzisiejsze robocze spotkanie ma na celu między innymi omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej - powiedział Piotr Müller, którego słowa cytuje TVN24. Rzecznik rządu poinformował, że spotkanie premierów odbędzie się 30 listopada wieczorem w Warszawie. 

Minister Michał DworczykDworczyk o uchwale Senatu ws. groźby weta budżetu UE: To tylko opinia

Morawiecki i Orban podpisali wspólną deklarację. "Polska i Węgry działają dla dobra całej UE"

Szefowie polskiego i węgierskiego rządu spotkali się już w czwartek 26 listopada. Mateusz Morawiecki został zaproszony do Budapesztu, gdzie podpisał deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". 

"Dziękuję za zaproszenie do Budapesztu, za debatę i wspólną deklarację. Regulacje unijne muszą być zgodne z Traktatami. Pewność prawa to kluczowa wartość w demokracji. Polska i Węgry działają nie tylko w swoim interesie, ale dla dobra całej UE" - napisał po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Mateusz Morawiecki.

Rządy Polski i Węgier nie chcą powiązania unijnych wypłat z praworządnością

Polska i Węgry nie zgadzają się z  unijnym rozporządzeniem, według którego wypłaty środków unijnych mają zostać powiązane z praworządnością. Oba państwa zagroziły, że zawetują budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Ze względu na stanowisko Polski i Węgier państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po epidemii COVID-19. 

Mateusz Morawiecki, Viktor OrbanMorawiecki i Orban podpisali porozumienie ws. negocjacji budżetu UE

Więcej o: