Ziobro o użyciu gazu wobec Nowackiej: Posłowie nie powinni eskalować zachowań wymierzonych w policjantów

- Posłowie powinni mieć poczucie odpowiedzialności, a nie eskalować czy zachęcać do zachowań, które są wymierzone w policjantów - powiedział Zbigniew Ziobro zapytany o sprawę użycia gazu wobec posłanki Barbary Nowackiej. - Jako polityk i poseł mogę powiedzieć, że (...) nie angażowałem się, nie szedłem na czele tego rodzaju manifestacji, by nie prowokować użycia tego rodzaju środków przez policję - dodał.

Podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił, że w poniedziałek w życie wchodzi ustawa antyprzemocowa, która została uchwalona przez Sejm 30 kwietnia.

Tu nie chodzi o zmiany w sferze wartości, tutaj chodzi o realne działania, które powinniśmy podejmować - wolne od ideologii, a pełne empatii wobec cierpienia kobiet i dzieci

- powiedział Zbigniew Ziobro. - To absolutnie przełomowa ustawa. Polska dołącza do czołówki krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć na skuteczną, bo natychmiastową pomoc - podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Romanowski.

"W każdym przypadku sprawa jest i będzie przedmiotem odpowiedniego badania"

W kontekście ustawy antyprzemocowej Zbigniew Ziobro został zapytany o sobotni protest, podczas którego policjant użył gazu wobec posłanki Barbary Nowackiej. - Miałem okazję oglądać relację z działania policji francuskiej jeżeli chodzi o tłumienie protestów "żółtych kamizelek" i myślę, że daleko polskiej policji do tak ofensywnych działań - powiedział polityk. 

Jeżeli chodzi o działania polskiej policji, to w każdym przypadku sprawa jest i będzie przedmiotem odpowiedniego badania właściwych służb i, jeśli będą ku temu podstawy, prokuratury. Użycie gazu leży w kompetencjach policji wtedy, kiedy jest to uzasadnione i zasady użycia tego typu środka określają regulacje prawne

- stwierdził minister sprawiedliwości. Dodał, że sprawy użycia gazu wobec posłanki Nowackiej komentować nie może, bo nie oglądał materiału. Jednocześnie zapewnił, że będzie wyjaśniana.

Jako polityk i poseł mogę powiedzieć, że kiedy dochodziło do zdarzeń związanych z używaniem przemocy i agresji ze strony osób, które protestowały, nie angażowałem się, nie szedłem na czele tego rodzaju manifestacji, by nie prowokować użycia tego rodzaju środków przez policję i nie zachęcać protestujących do wyrażania w sposób bezprawny swojej dezaprobaty wobec postawy rządzącej wówczas koalicji PO-PSL czy wcześniej SLD

- podkreślił Ziobro. Dodał, że zdarzało się wówczas policji zachowywać "brutalnie" - chodzi m.in. o "słynne działania na Śląsku i postrzelenie wielu osób, w tym kobiet". Podkreślił, że trzeba mieć szacunek do funkcjonariuszy, bo stoją na straży każdego z nas. - Posłowie powinni mieć poczucie odpowiedzialności, a nie eskalować czy zachęcać do zachowań, które są wymierzone w policjantów - zaznaczył.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz komentuje użycie gazu przez policję wobec Barbary Nowackiej
Więcej o: