Krzysztof Szczerski o porównywaniu policji do ZOMO. "Jestem oburzony i protestuję"

- Ja jestem oburzony i protestuję przeciwko próbom (...) porównywania czy zrównywania polskiej policji do ZOMO, czy do OMON-u na Białorusi - powiedział szef Gabinetu Politycznego Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak dodał, osoby, które to robią, nie rozumieją sytuacji w Polsce i narażają na niebezpieczeństwo polskich policjantów.

Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP, w radiowej Jedynce mówił o protestach związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Działania policji podczas manifestacji są szeroko krytykowane, m.in. za stosowanie siły wobec pokojowo protestujących lub wysyłanie nieumundurowanych antyterrorystów.

Ja jestem oburzony i protestuję przeciwko próbom, które podejmuje opozycja i niektóre media w Polsce, porównywania czy zrównywania polskiej policji do ZOMO, czy do OMON-u na Białorusi

- powiedział Szczerski. Dodał, że "jeżeli ktoś tego typu próbuje wywołać wrażenie, że polska policja, demokratycznego państwa, która służy porządkowi i chroni obywateli w demokratycznym kraju, z tym samym, czym było ZOMO albo czym jest dzisiaj OMON na Białorusi, to znaczy, że po pierwsze pluje na pamięć ludzi, którzy rzeczywiście zginęli z rąk ZOMO, a dzisiaj są prześladowani przez siły białoruskie, a po drugie nie rozumie sytuacji w Polsce i po prostu naraża na niebezpieczeństwo polskich policjantów".

Szczerski: Czy immunitet może obejmować działania nielegalne?

Minister odniósł się także do sobotnich zajść z udziałem posłanki Koalicji Obywatelskiej Barbary Nowackiej. Posłanka, mimo że pokazywała legitymację poselską, została spryskana gazem łzawiącym w trakcie manifestacji na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Wyjaśnień w tej sprawie zażądała od policji marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Szef Gabinetu Prezydenta RP powiedział, że w Polsce potrzeba dyskusji nad immunitetem parlamentarnym. Jego zdaniem posłowie powinni zastanowić się, czy immunitet może obejmować działania nielegalne. Podkreślił, że został on ustanowiony, aby chronić przed karaniem posła za wypowiedzi i działania mieszczące się w granicach działalności parlamentarnej.

Nikt nie może być karany za poglądy inne niż ma władza

- stwierdził Krzysztof Szczerski. Jednocześnie wyraził wątpliwość, czy dziś w Polsce jest możliwość, aby rozpocząć spokojną rozmowę o zakresie immunitetu poselskiego.

Zobacz wideo Protest w Warszawie. Okolice Metra Politechnika
Więcej o: