Tomczyk o pryskaniu gazem w twarz: To nie tylko skandal, ale przekroczenie uprawnień, przestępstwo

-To, żeby policjant psikał z odległości 80 cm parlamentarzystce, jakiejkolwiek kobiecie czy innemu człowiekowi prosto w twarz gazem, bez żadnego uzasadnienia, to nie tylko skandal, ale przekroczenie uprawnień, przestępstwo i ta sprawa będzie musiała być rozliczona - ocenił poseł KO Cezary Tomczyk.

Cezary Tomczyk, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, na antenie Polsat News skomentował zachowanie policji podczas sobotniej demonstracji w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych dla Polek. Według polityka działania policji są radykalne, a odpowiedzialny za taką taktykę jest wicepremier Jarosław Kaczyński. 

Policja musi stać po stronie prawa, a nie Prawa i Sprawiedliwości

- mówił Cezary Tomczyk.

Zobacz wideo Cezary Tomczyk gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Posłanki potraktowane gazem

Podczas sobotnich demonstracji Strajku Kobiet ponownie doszło do użycia gazu pieprzowego przeciwko posłankom. Tym razem ucierpiała Barbara Nowacka, a wcześniej policjanci potraktowali gazem posłankę Lewicy Magdalenę Biejat, która również pokazywała funkcjonariuszom legitymację poselską.

To, żeby policjant psikał z odległości 80 cm parlamentarzystce, jakiejkolwiek kobiecie czy innemu człowiekowi prosto w twarz gazem, bez żadnego uzasadnienia, to nie tylko skandal, ale przekroczenie uprawnień, przestępstwo i ta sprawa będzie musiała być rozliczona

- skomentował zdarzenie Cezary Tomczyk. Polityk dodał, że przekaz medialny jednej z partii politycznych jest zniekształcony i zupełnie inaczej ukazuje sobotnie zajścia. Tomczyk dodał, że Barbara Nowacka była na proteście, aby zabezpieczać uczestników. - Mam wrażenie, że jak będziemy słuchać dalej tego typu opowieści, to zaraz okaże się, że Nowacka pobiła tego policjanta i że to ona psikała gazem łzawiącym w kierunku funkcjonariusza, mimo że cała Polska widzi, że jest zupełnie inaczej - stwierdził.

Sondaż: do Sejmu dostałoby się sześć partii. Na podium bez zmian: PiS, KO i Inicjatywa Polska 2050 (zdjęcie ilustracyjne)Jest nowy sondaż wyborczy. Do Sejmu dostałoby się sześć partii

"Kaczyński jest za to odpowiedzialny"

Cezary Tomczyk zapowiedział, że członkowie jego partii będą chronić uczestników na protestach i "nie cofną się ani o krok".

W sprawach słusznych trzeba protestować i stać po stronie prawa

- podkreślał Tomczyk.

Barbara Nowacka o policji: Opowiadają bzdury i nieprawdy. 'Trwa systemowe zastraszanie obywateli'Nowacka o działaniach policji. "Trwa systemowe zastraszanie obywateli"

Według posła wicepremier Kaczyński "po prostu tchórzy" i nie chce brać odpowiedzialności za to, co dzieje się na ulicach podczas protestów.

Symbolicznie można powiedzieć, że tę butlę z gazem trzymał Jarosław Kaczyński, bo to on zdecydował o tym, że te protesty będą rozpędzane

- dodał. Polityk Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że Jarosław Kaczyński powinien na te zarzuty odpowiedzieć przed izbą poselską.

Więcej o: