Sondaż: czy Kaczyński powinien być dalej wicepremierem ds. bezpieczeństwa? Większość uważa, że nie

Ponad 64 proc. respondentów uważa, że Jarosław Kaczyński nie powinien być wicepremierem - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl. Przeciwnego zdania jest 18 proc. badanych.

W rządzie Jarosław Kaczyński znalazł się po jego rekonstrukcji. Na początku października objął funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Oznacza to, że odpowiada za nadzór nad działalnością trzech resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości.

20 listopada posłowie opozycji złożyli wotum nieufności wobec prezesa Prawa i Sprawiedliwości, natomiast 26 listopada - zawiadomienie do prokuratury. "Od kiedy Kaczyński został wicepremierem ds. bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w Polsce radykalnie się pogorszyło, zarówno jeśli chodzi o epidemię, jak i protesty na ulicach" - czytamy na twitterowym koncie Platformy Obywatelskiej. Chodzi m.in. o stosowanie siły przez policję wobec protestujących Polaków.

Ponad 60 proc. chce dymisji Kaczyńskiego

Jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl, 64,9 proc. ankietowanych uważa, że Jarosław Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera, przeciwną opinię ma 18,1 proc. badanych, a 17 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Ewentualną rezygnację Jarosława Kaczyńskiego z pełnienia funkcji w rządzie popiera prawie 70 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Pomysł ten pozytywnie ocenia ponad 70 proc. najmłodszych uczestników badania i dwie trzecie respondentów posiadających średnie wykształcenie

- powiedział rp.pl Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research. 77 proc. respondentów o dochodach nieprzekraczających 1000 zł jest przeciwna jego rezygnacji, podobnie jak 71 proc. mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób.

Badanie agencji badawczej SW Research zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25.11.2020 roku. Objęto nim 800 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz wideo Awantura w Sejmie. Kaczyński do opozycji: Macie krew na rękach! Opozycja do Kaczyńskiego: Będziesz siedział!
Więcej o: