Mosbacher pokazała filmik. "Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego!"

- Gratuluję Polkom w historyczną rocznicę uzyskania prawa do głosowania - mówi Georgette Mosbacher ambasadorka USA w Polsce, w spocie na cześć 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. W związku z rocznicą Strajk Kobiet zapowiedział, że w sobotę w Warszawie oraz innych miastach odbędą się manifestacje.

Ambasadorki USA, Kanady, Nowej Zelandii, Korei, Irlandii, Albanii, Węgier, Słowenii oraz Indonezji złożyły Polkom życzenia z okazji 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych.

Gratuluję Polkom w historyczną rocznicę uzyskania prawa do głosowania. Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje

- powiedziała Georgette Mosbacher amabasadorka USA, w spocie ambasadorek na cześć 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. Mosbacher opowiedziała również o tym, jak się czuła, podczas gdy mogła głosować po raz pierwszy w życiu. - Muszę powiedzieć, że byłam bardzo podekscytowana głosowaniem - dodała.

Gratulacje z całego świata

Przedstawicielki korpusów dyplomatycznych z różnych krajów opowiedziały o tym, jak one czuły się, gdy pierwszy raz głosowały oraz pogratulowały polskim sufrażystkom odwagi w walce o prawa wyborcze.

Gratulujemy Polkom. Polki uzyskały prawa wyborcze 102 lata temu. Zmagania polskich sufrażystek w 1918 roku zainspirowały kobiety na całym świecie

- zauważyła w spocie z życzeniami ambasadorka Irlandii H.E. Emer O'Connell. - Nasze głosy pomogły kształtować nasze życie i nasze życie. Przy każdej okazji do głosowania, daj światu usłyszeć swój głos - brzmi ogólne przesłanie ambasadorek.

28 listopada 1918 roku wszedł w życie dekret marszałka Józefa Piłsudskiego, dzięki któremu Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. Pierwszy raz polskie kobiety mogły zagłosować w wyborach w 1919 roku.

Zobacz wideo Komorowski o wyroku TK: Opozycja powinna zostawić PiS z tym kłopotem

Demonstracja Strajku Kobiet

Organizatorki Strajku Kobiet chcą w sobotę uczcić 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w naszym kraju. W sobotę ok. 15 w całej Polsce rozpoczną się manifestacje na cześć tego historycznego wydarzenia oraz sprzeciwu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji embriopatologicznej.

Nie po to wywalczyłyśmy sobie ponad wiek temu prawa obywatelskie, by teraz pozwalać rządzącym odbierać sobie prawa człowieka. Ruszamy z Ronda Praw Kobiet (chwilowo jeszcze nazywane Rondem Dmowskiego)

- napisały organizatorki strajku w Warszawie.

Jak na razie manifestacje zaplanowano w 43 polskich miastach, ale z każdą godziną przybywa wydarzeń na stronie internetowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Więcej o: