Klaudia Jachira wydzieraa kartki z egzemplarza konstytucji. "Tak wyglda wasza ustawa"

W trakcie sejmowej debaty nad projektem uchway ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja posanka KO Klaudia Jachira wydara kilka kartek z przyniesionego przez siebie egzemplarza ustawy zasadniczej. - Moe zamiast witowa, powinnimy rok 2021 ustanowi rokiem aoby narodowej po zdeptanej konstytucji - stwierdzia. Zachowanie parlamentarzystki oburzyo posw klubu PiS.

- Przewodniczący komitetu Kaczyński, pani marszałek, wysoka izbo. Myślę, że ta władza nie ma prawa ustanawiać roku 2021 rokiem Konstytucji 3 maja, skoro łamie obecną ustawę zasadniczą - stwierdziła Klaudia Jachira w piątek wieczorem na sejmowej mównicy.

Parlamentarzystka KO w trakcie swojej wypowiedzi zaczęła wyrywać kartki z przyniesionego egzemplarza konstytucji. - Art. 180 mówi o nieusuwalności sędziów, tymczasem zostało usuniętych 40 proc. składu sędziów Sądu Najwyższego. Rzd podporządkował sobie sądy, nie zważając na artykuły 178 i 173, mówiące o niezawisłości sędziów i odrębności sądów. Posłowie PiS zawłaszczyli całą KRS wbrew art. 187. Za niepasujący do waszej wizji TK uznaliście art. 190 i 194 - wyliczała.

- Wbrew art. 42 prezydent Duda ułaskawił Kamińskiego, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem. Złamaliście jeszcze osiem innych artykułów ustawy zasadniczej. Tak wygląda wasza ustawa, tak nie przestrzegacie prawa. Może, zamiast świętować, powinniśmy rok 2021 ustanowić rokiem żałoby narodowej po zdeptanej konstytucji - powiedziała Jachira.

"Haniebny czyn"

- Pani marszałek, nie reagowała pani, jak na tej sali była darta konstytucja, ustawa zasadnicza z 1997 r. Nie reagowała pani, jak posłanka na Sejm RP, formalnie, ale faktycznie jakaś taka aktywistka i happenerka, dokonywała tutaj haniebnego czynu. Dlaczego pani marszałek nie reagowała? Na to w tej izbie nie może być zgody - zareagował poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

- Nie reagowałam, jak pani poseł niszczyła kartki. Zawsze ubolewam, jak ktoś niszczy książki, ale ona darła kartki, a państwo niszczą konstytucję, łamią konstytucję, karzą ludzi za noszenie znaczków "konstytucja", pałują osoby, które z takimi znakami są na ulicach - odpowiedziała prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Trzeba mieć czelność, żeby oskarżać posłankę o to, że wyrażała swoje poglądy, wiedząc, że przez ostatnie lata konstytucja była przez was łamana - dodała. 

Zobacz wideo Prof. Malinowski: Cały czas możemy uniknąć najgorszego