Ordzie Grodzkiego w TVP. Zwrci si do rzdu PiS: Historia i ludzie wam tego nie wybacz

- Apeluj do rzdzcych: wrcie do przestrzegania praworzdnoci, a konflikt z Uni Europejsk sam si rozwie. Ale jeli spowodujecie, e Polska straci gigantyczne pienidze na dalszy rozwj i odbudow, jeli jeszcze do tego wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybacz - powiedzia w pitkowym ordziu marszaek Senatu Tomasz Grodzki. Ordzie byo transmitowane w TVP 1 i radiowej Jedynce.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rzd chce zawetować nowy budżet UE, a tym samym budżet odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki w swoim orędziu. 

Jak dodał, rząd chce weta, bo "nie chce powiązać budżetu z przestrzeganiem prawa". - Nie możemy zrozumieć, dlaczego, a może raczej w imię czego rząd dzisiaj chce zrezygnować z pieniędzy, które należą się Polakom - skomentował.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział weto w sprawie budżetu UE. Podobne stanowisko przedstawił Viktor Orbán, premier WęgierPolska grozi Unii opcją atomową i zapowiada weto. "Znajdziemy się na peryferiach UE"

- Przecież to proste - wystarczy być praworządnym: przestrzegać Konstytucji, trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa, poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej - dodał marszałek Senatu.

- Polska z racji swojego położenia nie może być neutralna. Albo jest w rodzinie cywilizacji zachodu, albo w gronie autorytarnych dyktatur wschodu. Kilka pokoleń naszych rodaków walczyło o to, aby po latach zniewolenia przez komunistyczny reżim wrócić do grona krajów wolnego świata. Do Unii Europejskiej wstąpiliśmy z własnej woli. To my, dumny polski Naród zdecydowaliśmy o tym w referendum. Rząd nie ma mandatu do wyprowadzania nas z Unii bez zapytania Narodu o zdanie

- podkreślił Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: Wzywam rządzących do opamiętania

- [Weto - red.] godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Poświęcanie ich na ołtarzu doraźnych rozgrywek koalicji rządzącej jest sprzeczne z dobrem naszego kraju. Weto spowoduje, że pieniędzy nie dostaną rolnicy, przedsibiorcy, samorządy, medycy - my wszyscy - zwrócił uwagę polityk.

Marszałek ostrzegł, że "weto do budżetu Unii może nas teraz pozbawić środków z Funduszu Odbudowy po Covid-19, których pilnie potrzebujemy".

Minister Michał DworczykDworczyk o uchwale Senatu ws. groźby weta budżetu UE: To tylko opinia

- Wzywam rządzących do opamiętania. Jeszcze nie jest za późno. Zapewniam, że Senat dołoży wszelkich starań, by zwyciężył interes Polski, w którym praworządność, fundamenty demokracji, równość obywateli wobec prawa nie są kwestionowane. W naszym najgłębszym interesie jest Polska suwerenna, praworządna w centrum zjednoczonej Europy - zaznaczył.

- Apeluję do rządzących: wróćcie do przestrzegania praworządności, a konflikt z Unią Europejską sam się rozwiąże. Ale jeśli spowodujecie, że Polska straci gigantyczne pieniądze na dalszy rozwój i odbudowę, jeśli jeszcze do tego wyprowadzicie nas z europejskiego domu, historia i ludzie wam tego nie wybaczą - ostrzegł.

Zobacz wideo Prof. Malinowski: Za mało mówimy działaniach, które rzeczywiście mogłyby zmienić kierunek rozwoju