Morawiecki spotka się z Orbanem. "Ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło przemyślenie tematu"

Krzysztof Sobolewski z PiS poinformował, że Mateusz Morawiecki spotka się z Viktorem Orbanem, aby ustalić wspólne stanowisko w sprawie projektu unijnego budżetu. - Z moich informacji wynika, że po tym jak Węgry i Polska zagroziły użyciem weta, ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło przemyślenie tematu - powiedział Sobolewski.

- Spotkanie ma na celu ustalenie wspólnego stanowiska wobec aktualnej sytuacji związanej z uchwaleniem budżetu Unii Europejskiej. Jak doskonale wiemy, Węgry jako pierwsze powiedziały weto wobec propozycji powiązania zasady praworządności z funduszami unijnymi, z samym budżetem unijnym - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

- Polska jest również w tym gronie, wsparcie w tej sprawie również wyraziła dla Polski i Węgier Słowenia, więc rozmowa będzie dotyczyła w pierwszej kolejności na pewno tej sprawy - podkreślił.

Sobolewski o spotkaniu Morawieckiego z Orbanem

Jak dodał, omawiane będą inne tematy związane z dwustronną współpracą państw, ale kwestia budżetu jest najważniejsza.

- Z moich informacji wynika, że po tym jak Węgry i Polska zagroziły użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło przemyślenie tematu i są sygnały, które świadczyłyby o tym, że jest z tamtej strony chęć kompromisu, konkrety nie zostały sformułowane ze strony prezydencji niemieckiej - stwierdził Sobolewski. 

Zobacz wideo Arłukowicz: Nie dziwię się politykom UE, że chcą wiązać finanse z praworządnością. Uważam to za słuszne

Polska i Węgry przeciwko projektowi budżetu UE

W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował w we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Głównym tematem będą trwające w Unii Europejskiej negocjacje budżetowe. Polska i Węgry to dwa kraje, które sprzeciwiły się przyjęciu projektu budżetu unijnego na najbliższe lata. Warszawa i Budapeszt krytykowały zapis o możliwym powiązaniu wypłaty środków unijnych z oceną stanu praworządności.

Premier Mateusz Morawiecki argumentował, że odebrałoby to niezależność mniejszym krajom europejskim, a kluczowe decyzje w sprawie przyszłości takich państw jak Polska podejmowałaby "grupa urzędników w Brukseli". Politycy europejscy krytyczni wobec postawy rządów Polski i Węgier podnosili, że weto w sprawie budżetu może utrudnić przekazanie środków unijnych, w tym również na walkę z pandemią. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki mówił o potrzebie solidarności państw europejskich oraz wspólnej trosce o wartości unijne.

Więcej o: