W sondażu oceniono wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Większość Polaków chce jego dymisji

Blisko 70 proc. uczestników badania przygotowanego dla "Faktów" TVN i TVN24 uważa, że wicepremier Jarosław Kaczyński powinien zostać zdymisjonowany. Innego zdania jest jedynie niecałe 20 proc. osób.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 w dniach 20-23 listopada przeprowadziła pracownia Kantar. Uczestnicy mieli dokończyć zdanie: "Czy według Pana(i) wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński…".

Sondaż: Polacy chcą dymisji Jarosława Kaczyńskiego

69 proc. wybrało odpowiedź "powinien zostać zdymisjonowany", 19 proc. stwierdziło, że "powinien zostać na stanowisku", a 12 proc. zaznaczyło "nie wiem/trudno powiedzieć". Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1003 pełnoletnich osób.

Jarosław Kaczyński podczas październikowej rekonstrukcji został wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Szef PiS stanął na czele nowo powstałego Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Obronności, do którego należą ministerstwa: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. W komitecie zasiada także minister odpowiedzialny za koordynację służb. 

Zobacz wideo „Cały obóz władzy się zagubił. Większość wisi na cienkim włosku”

Od 22 października na ulicach polskich miast odbywają się liczne protesty związane z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza prawo aborcyjne. W ostatnim czasie krytykowane są działania policji wobec protestujących. Funkcjonariuszom zarzuca się m.in. bezzasadne zatrzymania czy agresję w stosunku do manifestantów. W ubiegłym tygodniu marsz zabezpieczali wyposażeni w teleskopowe pałki i nieumundurowani antyterroryści. Na manifestacji w ostatni poniedziałek policja zatrzymała fotoreporterkę Agatę Grzybowską. 

Z ostatniego sondażu Kantara, również dla "Faktów", wynika, że działania policji na manifestacjach krytycznie ocenia 59 proc. badanych. Innego zdania był co czwarty respondent.  

Więcej o: