Marihuana na własny użytek dozwolona? Sejmowy zespół zajął się projektem. "Zioła nas łączą, inne rzeczy nas dzielą"

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zajął się projektem dotyczącym depenalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek, a także marihuaną leczniczą i konopiami siewnymi. Posłowie mówili też o sytuacji pacjentów, dla których marihuana lecznicza często jest niedostępna i za droga.

W poniedziałek 23 listopada zebrał się zespół ds. legalizacji marihuany, w którego skład wchodzi 14 posłów - w większości są to politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej oraz dwóch posłów Konfederacji. Tematem posiedzenia zespołu były trzy projekty ustaw dotyczące marihuany leczniczej, konopi siewnych oraz marihuany stosowanej do celów rekreacyjnych.

Zobacz wideo Zandberg o marihuanie: Pierwszy krok, który powinniśmy zrobić, to depenalizacja

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany zajął się trzema projektami ustawy

Przewodnicząca zespołu parlamentarnego Beata Maciejewska uważa, że projekty te mogą przyczynić się do dekryminalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek. Zespół podzielony został na trzy grupy, a każdy z nich zajmie się pojedynczym projektem. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 9-10 grudnia, posłowie mają wymienić się informacjami na temat prac w podzespołach. Beata Maciejewska dodała, że gotowy projekt ustaw ma być przedłożony 20 kwietnia. 

Dodatkowo zespół będzie zajmował się projektami dotyczącymi kampanii edukacyjnych i medialnych. - Jest zupełnie wręcz niespodziewana dobra atmosfera wśród parlamentarzystów, jak i opinii publicznej, żeby rozmawiać na ten temat, bo kwestia konopi łączy się z przemysłem, rolnictwem, zdrowiem, polityką społeczną, polityką wobec młodzieży. Działamy ponad podziałami politycznymi, bo w zespole jest Konfederacja, są Zieloni. Zioła nas łączą, inne rzeczy nas dzielą - stwierdziła Maciejewska cytowana przez RMF FM.

Marihuana medyczna została zalegalizowana w Polsce trzy lata temu. Pacjenci chorzy na epilepsję, nowotwory czy stwardnienie rozsiane mogą kupić ją w aptece na receptę. Dostępność do tego leku nie zawsze jest jednak łatwa - medyczna marihuana, w ograniczonych ilościach, sprowadzana jest do Polski z innych krajów np. Kanady lub Niemiec.

Marsz wolnych konopiNiebawem medyczna marihuana trafi do aptek. Lek dostał zielone światło

Zgodnie z polskim prawem posiadanie marihuany, nawet w niewielkich ilościach, w celach rekreacyjnych grozi karą do nawet trzech lat pozbawienia wolności. Z danych sondażu Kantar Public i CBOS przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Wolnych Konopi wynika, że 64 proc. (Kantar) i 69 proc. (CBOS) badanych jest przeciwko karaniu za posiadanie marihuany.

Korki w mieścieLublin. Palił marihuanę stojąc w korku. W aucie za nim jechał policjant

Więcej o: