Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej. Wysokie poparcie także wśród wyborców PiS [SONDAŻ]

Jak pokazuje najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczypospolitej", dyskusja wokół połączenia unijnego budżetu z praworządnością nie wpłynęła na poziom poparcia dla członkostwa Polski w UE. Gdyby doszło do referendum w tej sprawie, ponad 80 proc. Polaków opowiedziałaby się za pozostaniem naszego kraju we Wspólnocie.

Jak wynika z badania IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", pozostanie w Unii Europejskiej popiera 83 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej - 95 proc., Lewicy - 97 proc., Koalicji Polskiej - 67 proc. oraz 37 proc. głosujących na Konfederację.

Respondenci zostali zapytani także o to, czy zgadzają się z propozycją wprowadzenia mechanizmu powiązania budżetu UE z zasadą praworządności. 44,8 proc. badanych odpowiedziało, że "tak", 44,2 proc., że "nie", a 11 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Należy zauważyć, że Polacy są podzieleni w sprawie samej zasady budżetowej, ale obie grupy są równie liczne, co oznacza zmianę sytuacji w stosunku do badania z lutego 2020. Tam przeciwników powiązania wypłat i przestrzegania praworządności było więcej niż zwolenników

- powiedział dziennikowi szef IBRiS Marcin Duma.

Polacy nie boją się polexitu

Polacy nie obawiają się, że w przypadku zawetowania przez Polskę unijnego budżetu dojdzie do polexitu. Jednak 58 proc. badanych uważa, że w przypadku wprowadzenia mechanizmu powiązania środków finansowych z zasadą przestrzegania praworządności Polska może stracić dostęp do tych pieniędzy. Przeciwnego zdania jest 33,6 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21 listopada metodą CATI.

Zobacz wideo Tracz: Pieniądze leżą, a my taką buńczuczną polityką chcemy je odrzucić
Więcej o: