Kosiniak-Kamysz o posłach Kukiz'15: Chciałbym kontynuować współpracę, ale nic na siłę

- Chciałbym kontynuować dobrą współpracę, która była w wyborach, która dała bardzo dobry wynik wyborczy (...) Ale nic na siłę nigdy. To jest zawsze dobrowolne. Jesteśmy wolnymi ludźmi - mówił w sobotę w RMF FM prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz o posłach Kukiz'15. W czwartek pięciu parlamentarzystów z Pawłem Kukizem na czele poparło uchwałę popierającą działania rządu PiS dotyczącą negocjacji unijnego budżetu.

W czwartek pięciu posłów Kukiz'15 (członkowie klubu Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15) poparło wraz z posłami klubu PiS uchwałę wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych Unii Europejskiej. Za projektem uchwały zagłosowali Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Paweł Szramka, Stanisław Tyszka i Stanisław Żuk.

Sejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządnościSejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. praworządności

- Widać wyraźnie, że Paweł Kukiz ze swoją czwórką poszedł w stronę Zbigniewa Ziobry. Jeśli tam mu bliżej, nie będziemy go na siłę trzymać. Jeśli nie chce być w Koalicji Polskiej, damy radę i bez Pawła - komentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poseł PSL Marek Sawicki.

Paweł Kukiz w piątkowym wieczornym wywiadzie w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News podkreślił, że "kukizowcy są przeciwni formie reformy wymiaru sprawiedliwości w wykonaniu Zbigniewa Zbiory". Zaznaczył jednak, że parlamentarzyści Kukiz'15 nie mogą zgodzić się instrument, "który pozwoli innym państwom ingerować, mieć wpływ na politykę wewnętrzną Polski pod pretekstem praworządności, niedookreślonej, bez wyraźnej wykładni". 

- Nie ma takich pieniędzy, za które można byłoby sprzedać suwerenność, podjąć ryzyko utraty, ograniczenia tej suwerenności - zaznaczył.

- Nie mam zamiaru się nigdzie ani przechodzić, dochodzić czy Bóg wie co. To jest podobnie jak było ze związkiem małżeńskim. Zawarliśmy z moją kochaną kobietą związek małżeński, on sobie trwa. Mam taki sam ślub zawarty z moimi postulatami. Nie z Kosiniakiem, nie z Kaczyńskim, nie z Budką, nie z Czarzastym, tylko z postulatami. Postulatami proobywatelskimi. Oczywiście, jeżeli partia władzy nagle dozna olśnienia i uzna, że należy wprowadzić dzień referendalny, że należy zmienić ordynację wyborczą i wprowadzić model mieszany z uwzględnieniem JOW-ów, że należy wprowadzić sędziów pokoju, to ja z ramionami otwartymi pobiegnę do nich i powiem: "no, to teraz naprawdę damy radę"

- stwierdził Kukiz w Polsat News.

Jarosław Sachajko, który głosował wraz z Kukizem za uchwałą, powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że parlamentarzyści "umówili się z PSL na to, że będą realizować postulaty Kukiz’15".

- Dopóki Koalicja Polska popiera te postulaty, czyli chodzi tutaj m.in. o jednomandatowe okręgi wyborcze, niepodwyższanie podatków, dzień referendalnych, to nie ma powodu, żeby ktokolwiek z Koalicji Polskiej wychodził - zapowiedział.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Nic na siłę

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotniej rozmowie z RMF FM zaznaczył, że istnieje "znak równości między suwerennością a praworządnością". - Bo czy można mówić o suwerenności, nie żyjąc w demokratycznym państwie prawa? Ja uważam, że nie. Że to jest jednak połączenie - podkreślił.

- Na pewno niedobrze jest, gdy tak w wielu głosowaniach w ostatnim czasie politycy Kukiz'15 głosują inaczej niż większość klubu Koalicji Polskiej. To oczywiście czasem wynika z różnic programowych, czasem z podejścia jakiegoś strategicznego. To na pewno musi skłonić nas i skłania nas do refleksji nad tym wszystkim - zaznaczył prezes PSL.

Polityk podkreślił, że "chciałby kontynuować dobrą współpracę, która była w wyborach, która dała bardzo dobry wynik wyborczy". - Myślę, że wiele osób o tym się mogło przekonać, bo jest dzisiaj w parlamencie, a gdyby wybrano inną drogę, to mogli się w nim nie znaleźć. Ale nic na siłę nigdy. To jest zawsze dobrowolne - powiedział.

Zobacz wideo Tracz: Pieniądze leżą, a my taką buńczuczną polityką chcemy je odrzucić (wypowiedź z 20.11)