Borys Budka: Będziemy namawiać do poparcia wniosku o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego

Przewodniczący PO Borys Budka zapowiedział, że Koalicja Obywatelska zaproponuje, żeby Senat podjął uchwałę dotyczącą budżetu Unii Europejskiej. Mówił także o wniosku o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera.

Podczas konferencji prasowej 20 listopada Borys Budka mówił przede wszystkim o budżecie Unii Europejskiej. Polska i Węgry zagroziły, że zawetują wcześniejsze ustalenia finansowe europejskiej wspólnoty, bo nie chcą, aby wypłaty z budżetu UE zostały powiązane z praworządnością. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przekonywał, że działania polskiego rządu to kolejny krok do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Podkreślał jednocześnie, że większość Polaków chce, aby Polska pozostała członkiem UE, dlatego konieczne jest, aby partie opozycyjne ze sobą współpracowały.

- Cieszę się, że wczoraj w Sejmie opozycja mówiła jednym głosem. Trzy dobre projekty uchwał dały silny mandat rządowi, by zaakceptować budżet - mówił Budka, nawiązując do projektów uchwał Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i Lewicy.

Patryk JakiPatryk Jaki o budżecie UE: Inne kraje potrzebują tych pieniędzy bardziej niż Polska

Budka: Koalicja Obywatelska zaproponuje uchwałę Senatu ws. budżetu UE

Przewodniczący PO stwierdził, że rolą ugrupowań demokratycznych i proeuropejskich jest obecnie pokazanie Europie, że zdecydowana większość Polaków chce członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

- Dlatego Koalicja Europejska, wsłuchując się w głos większości, zaproponuje, by Senat RP podjął uchwałę, która będzie wzywała rząd do jak najszybszego osiągnięcia porozumienia budżetowego, które zostało wynegocjowane. Zaproponujemy, byśmy wspólnie z naszymi partnerami w Senacie stanowiącymi większość przyjęli jednolity tekst uchwały. Bazą do tego powinny być projekty uchwał, które były składane przez opozycję w Sejmie - mówił Borys Budka.

Przewodniczący PO mówił też o "współpracy przy odwołaniu z funkcji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który tak naprawdę decyduje o polityce polskiego rządu".

- Będziemy namawiać wszystkich do poparcia wniosku o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Budka.

Szef Platformy Obywatelskiej zapowiedział także kampanię informacyjną, która ma pokazać, jak ważne są fundusze europejskie "dla funkcjonowania Polski lokalnej, powiatowej, regionalnej". Kampania ta ma uświadomić samorządowcom, że "wetowanie budżetu europejskiego to brak nowych inwestycji, brak rozwoju, to zaprzepaszczenie historycznej szansy na wyjście z kryzysu". 

Mateusz MorawieckiKPRM pochwaliła się wynegocjowaniem budżetu UE blokowanego przez Polskę

Więcej o: