Donald Tusk apeluje do opozycji. "Sprawy zaszły zbyt daleko"

Były premier Donald Tusk zaapelował do całej opozycji, aby "zjednoczyła wysiłki". "To polskie 'być albo nie być'" - podkreślił polityk.
Czas na zjednoczenie wysiłków całej opozycji. Sprawy zaszły zbyt daleko. To polskie 'być albo nie być'

- napisał na Twitterze były szef Rady Europejskiej.

Protesty po wyroku TK

22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Spowodowało to falę protestów w całej Polsce. Demonstranci manifestowali swój sprzeciw pod siedzibami TK i PiS, pod kuriami czy kościołami, a także domem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Protest odbył się również w ostatnią środę w Warszawie. Planowana była blokada Sejmu. Wcześniej jednak oddziały policji skutecznie odcięły dostęp do parlamentu. Z tego powodu blokada zmieniła się w marsz, który doszedł przed siedzibę TVP na placu Powstańców Warszawy. Tam policja otoczyła demonstrantów i rozbijała protest, używając m.in. gazu.

Kwestia budżetu UE

Część polityków Unii Europejskiej proponuje, aby wprowadzić mechanizm powiązania wypłat środków unijnych z praworządnością. W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027, jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte. W czwartek odbył się także unijny wideoszczyt z udziałem europejskich liderów. W czasie rozmów podjęty został temat budżetu. Podczas wideokonferencji wypowiedzieli się premierzy Polski i Węgier, którzy powtórzyli swoje stanowisko i argumenty. Przełomowy ma być grudniowy szczyt, na który przylecą liderzy europejskich państwa. To podczas tego spotkania mają zostać przedstawione rozwiązania tej sytuacji.

Wideokonferencja liderów państw członkowskich UESzczyt UE. Bez porozumienia ws. praworządności.

Podczas środowych demonstracji doszło do użycia siły przez policjęWśród antyterrorystów wrze po akcji podczas demonstracji

Zobacz wideo Jackowski o orzeczeniu TK ws. aborcji i ustawie antycovidowej