Ponowne głosowanie nad kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO. "Kwestionuje porządek prawny"

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę.

Sejm podczas dzisiejszych obrad ponownie zajmie się sprawą powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. W środę kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz została negatywnie zaopiniowana przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

Przewodniczący komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że zdecydowały o tym poglądy kandydatki na reformę wymiaru sprawiedliwości. Jak dodał, jej stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego jest zbieżne z poglądami opozycji. Marek Ast wyjaśnił, że na wczorajszym posiedzeniu komisji wyraźnie wybrzmiało, iż uważa ona obecny Trybunał za "pseudo-Trybunał", a część zasiadających w nim sędziów określa "sędziami-dublerami". Według posła Asta oznacza to, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz kwestionuje porządek prawny obowiązujący w Polsce.

Zobacz wideo Kiedy zostanie wybrany nowy Rzecznik Praw Obywatelskich? Witek zwoła komisję

Kandydatka bez poparcia

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz po raz drugi w tym roku ubiega się o urząd RPO. W październiku jej kandydatura została odrzucona przez Sejm głosami 237 posłów, przy poparciu 201 posłów i 9 głosach wstrzymujących się. Jeden głos zadecydował o negatywnej opinii Komisji Sprawiedliwości. Rudzińska po głosowaniu pytała: - Jeśli ja nie jestem waszym kandydatem, to gdzie on jest?

Po godzinie 11:00 Rudzińska-Bluszcz otrzymała zawiadomienie o tym, że o 15:00 odbędzie się posiedzenie w jej sprawie. Kandydatka dotarła na posiedzenie przed rozpoczęciem strajku pod Sejmem.

RPO bez następcy

9 września upłynęła 5-letnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO będzie nadal pełnił on funkcję, aż do czasu powołania następcy. Głosowanie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się w bloku głosowań, który według harmonogramu Sejmu rozpocznie się o godzinie 14.

Więcej o: