Sondaż dotyczący zawetowania przez Polskę unijnego budżetu przeprowadziła agencja badawcza SW Research na zlecenie portalu rp.pl. Pytanie postawione ankietowanym brzmiało następująco:
Polska i Węgry zawetowały budżet UE na lata 2021-27, w tym fundusz unijny dotyczący odbudowy gospodarek po pandemii, w proteście przeciw uzależnieniu wypłat środków unijnych od przestrzegania praworządności. Czy zgadasz się z tą decyzją Polski i Węgier?
Odpowiedzi w tej sprawie były podzielone dość równomiernie. 27,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że zgadza się z działaniami Polski i Węgier, 39,1 proc. respondentów było przeciwnego zdania, a 33,3 proc. powiedziało, że nie ma opinii w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.11-18.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
W poniedziałek 16 listopada podczas spotkania unijnych ambasadorów przy Unii Europejskiej odbyło się głosowanie dotyczące rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z regułą praworządności. 25 krajów członkowskich UE poparło ten pomysł, przeciwne były jedynie Polska i Węgry. Głosy te nie wpłynęły jednak na wynik głosowania, ponieważ w tej sprawie nie była potrzebna jednomyślność. W odpowiedzi na przyjęcie rozporządzenia dotyczącego praworządności Polska i Węgry zawetowały przyjęcie ustalonego wcześniej budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy przeznaczonego na wsparcie gospodarek europejskich, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.