Sondaż. Co Polacy myślą o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej? Znaczna część nie ma zdania

Co uważają Polacy na temat zawetowania budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry? Z sondażu SW Research dla portalu rp.pl wynika, że co trzecia osoba nie ma na ten temat zdania.
Zobacz wideo Weto ws. budżetu UE. „Musimy mówić o 400 milionach ludzi, którzy myślą o konsekwencjach”

Sondaż dotyczący zawetowania przez Polskę unijnego budżetu przeprowadziła agencja badawcza SW Research na zlecenie portalu rp.pl. Pytanie postawione ankietowanym brzmiało następująco:

Polska i Węgry zawetowały budżet UE na lata 2021-27, w tym fundusz unijny dotyczący odbudowy gospodarek po pandemii, w proteście przeciw uzależnieniu wypłat środków unijnych od przestrzegania praworządności. Czy zgadasz się z tą decyzją Polski i Węgier?

Odpowiedzi w tej sprawie były podzielone dość równomiernie. 27,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że zgadza się z działaniami Polski i Węgier, 39,1 proc. respondentów było przeciwnego zdania, a 33,3 proc. powiedziało, że nie ma opinii w tej sprawie.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.11-18.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowyWeto Polski i Węgier do budżetu UE, to gra w rosyjską ruletkę [WYWIAD]

Polska i Węgry zawetowały budżet Unii Europejskiej

W poniedziałek 16 listopada podczas spotkania unijnych ambasadorów przy Unii Europejskiej odbyło się głosowanie dotyczące rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z regułą praworządności. 25 krajów członkowskich UE poparło ten pomysł, przeciwne były jedynie Polska i Węgry. Głosy te nie wpłynęły jednak na wynik głosowania, ponieważ w tej sprawie nie była potrzebna jednomyślność. W odpowiedzi na przyjęcie rozporządzenia  dotyczącego praworządności Polska i Węgry zawetowały przyjęcie ustalonego wcześniej budżetu Unii Europejskiej i funduszu odbudowy przeznaczonego na wsparcie gospodarek europejskich, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. 

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas oświadczenia ws. umowy koalicyjnej liderów Zjednoczonej Prawicy.Zbigniew Ziobro na fali. "Morawiecki stąpa teraz po bardzo cienkiej linie"

Więcej o: