Piotr Zgorzelski ma dla Morawieckiego ofertę. Chce, by nie oglądał się na ziobrystów. "PSL da panu większość"

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski w ostatnim wywiadzie zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego. Według polityka premier "nie musi oglądać się" na Solidarną Polskę, ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe ma więcej niż 18 głosów potrzebnych do ratyfikowania unijnego funduszu odbudowy.

Piotr Zgorzelski w rozmowie w Polsat News został poproszony o komentarz dotyczący środowego wystąpienia Mateusza Morawieckiego w Sejmie. Premier mówił o negocjacjach dotyczących wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Wicemarszałek Sejmu zauważył, że Polska przez wiele lat "miała świetną reputację i bardzo dobrą pozycję w Unii Europejskiej, a dzisiaj siedzimy w oślej ławce".

Zobacz wideo

Piotr Zgorzelski z apelem do premiera: Podpalanie Polski przez 18 posłów musi się zakończyć

- Prawo i Sprawiedliwość jest dumne z tego, że cały czas kontestuje decyzje i politykę UE - stwierdził Piotr Zgorzelski. Dalej poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił się z apelem do Mateusza Morawieckiego:

Apeluję do pana premiera Morawieckiego: niech się pan nie ogląda na tą 18 posłów Solidarnej Polski, którzy grają życiem i zdrowiem Polaków, którzy grają przyszłością Polski. Niech pan weźmie pod uwagę, że posłowie PSL, ja dziś to deklaruję, kiedy przyjdzie moment, że parlamenty krajowe będą musiały ratyfikować fundusz odbudowy, kiedy będzie pan potrzebował większości, posłowie PSL podniosą za tym rękę. Jest nas więcej niż 18 posłów

- powiedział Piotr Zgorzelski. Według polityka 160 mld euro może przepaść tylko dlatego, że premier Mateusz Morawiecki obawia się braku większości w Sejmie. - PSL tę większość gwarantuje. Podpalanie Polski przez 18 posłów musi się zakończyć - powiedział poseł.

- Kładziemy ofertę na stole. Panie premierze Morawiecki, nie musi pan wetować, nie musi się pan bać, że nie będzie większości. PSL daje panu większość, żeby pan ratyfikował fundusz odbudowy, żeby nie siedział pan w oślej ławce, tylko przy stoliku decyzyjnym, bo PSL jest partią odpowiedzialną za Polskę - dodał polityk.

Morawiecki wypowie się w Sejmie ws. weta unijnego budżetu Weto unijnego budżetu. W środę Morawiecki zabierze głos w Sejmie

W poniedziałek rządy Polski i Węgier sprzeciwiły się przyjęciu rozporządzenia ws. uwarunkowania przyznawania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. W czwartek planowana jest wideokonferencja, w której udział wezmą szefowie państw i rządów. Na spotkaniu ma być poruszony problem pandemii koronawirusa. Źródło niemieckiej prezydencji informowało jednak, że szefowie rządów mogą zająć się też sprawą właśnie wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy, a więc także weta Polski i Węgier.

Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowy Weto Polski i Węgier do budżetu UE, to gra w rosyjską ruletkę [WYWIAD]

Więcej o: