Kołakowski i Ardanowski przywróceni w prawach członka PiS. "Wygasa decyzja prezesa"

Rzecznik dyscyplinarny PiS umorzył postępowanie wobec dwóch parlamentarzystów partii - Lecha Kołakowskiego i Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Tym samym obaj politycy zostali przywróceni w prawach członka partii.

"Postanowieniem Rzecznika Dyscyplinarnego PiS [Karola Karskiego - red.] z dn. 18.11.2020r. umorzono postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia Statutu PiS. W związku z tym wygasa decyzja Prezesa PiS z dn. 17.09.2020 r. o zawieszeniu w prawach członka PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Lecha Kołakowskiego" - poinformował w środę na Twitterze przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

Obaj politycy wraz z kilkunastoma innymi parlamentarzystami zostali zawieszeni w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości we wrześniu po tym, jak nie poparli w głosowaniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zatwierdzone przez Sejm przepisy zakładały między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W projekcie znalazło się też ograniczenie uboju rytualnego.

We wtorek władze PiS poinformowały o przywróceniu 13 z 15 zawieszonych parlamentarzystów. Na liście zabrakło wówczas właśnie Kołakowskiego i Ardanowskiego.

Lech Kołakowski po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim

Lech Kołakowski we wtorek w rozmowie w RMF FM zapowiedział opuszczenie szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, wraz z nim odejść ma kilkoro innych parlamentarzystów, którzy utworzą koło poselskie. Nie wykluczył tym samym, że partia rządząca może w wyniku tego kroku utracić większość w Sejmie.

Polityk twierdził, że od kilku miesięcy bezskutecznie zabiega o spotkanie z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. Takie spotkanie odbyło się w środę. Parlamentarzysta w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że jego członkostwo w ugrupowaniu jest "kwestią otwartą". Swoją polityczną przyszłość uzależnia jednak od efektów kolejnego spotkania z prezesem PiS.

Zobacz wideo Minister Dworczyk komentuje wypowiedzi Lecha Kołakowskiego o odejściu z PiS-u (wypowiedź z 17.11)
Więcej o: