Dlaczego rząd nie publikuje ustawy covidowej? Łukasz Schreiber wyjaśnia, że to wina Tuska

Łukasz Schreiber na antenie RMF FM powiedział, że ustawa covidowa zostanie opublikowana, zgodnie z prawem, do 2 grudnia. Podkreślił, że Rządowe Centrum Legislacji operuje na procedurach, które zostały wprowadzone w takiej formie za czasów premiera Donalda Tuska. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, co teraz z tzw. piątką dla zwierząt: kto nad nią pracuje i kiedy zostanie opublikowana.

Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, na antenie RMF FM został zapytany o to, co się stało, że PiS przywróciło zawieszonych posłów. - Były rozmowy, także z nimi, była dyskusja na ten temat - powiedział polityk. Skomentował także słowa Lecha Kołakowskiego, który stwierdził, że od maja zabiegał o rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim, ale nie doszło do niej, bo blokowali mu to ludzie z otoczenia prezesa partii.

Nie wiem na jakim poziomie, natomiast rozmowy trwały. Szef klubu parlamentarnego spotykał się na pewno z posłami. (...) Duży krok do przodu został uczyniony. Tych 13 posłów wraca

- powiedział Schreiber.

Krzysztof Sobolewski (PiS)PiS przywraca zawieszonych posłów. Ale nie Ardanowskiego i Kołakowskiego

"Piątka dla zwierząt"

Schreiber stwierdził, że w senackich poprawkach do tzw. piątki dla zwierząt są absurdy, jak np. 10-letnie vacatio legis. Dodał, że dlatego PiS zrezygnował z forsowania ustawy w takim kształcie. Polityk nie potrafił odpowiedzieć, kto teraz pracuje nad ustawą o ochronie zwierząt. Podkreślił tylko, że trwają "rozmowy i prace jakieś w klubie parlamentarnym". Jak dodał, nie wie, kiedy ten projekt będzie gotowy.

Jeżeli posłowie ją wypracują i przedstawią taki projekt, to będziemy mogli o tym mówić. Będzie można rozpocząć konsultacje. Na pewno jestem zainteresowany każdą ustawą, która powstaje, ale tak się składa, że mam wpływ i widzę to co się dzieje na poziomie rządowym, natomiast to, że grupa posłów pracuje nad jakimś projektem... to rozmawiamy o tym wtedy, kiedy mamy projekt napisany albo przynajmniej są szczegółowe założenia. Wtedy można rozmawiać

- stwierdził. - Na pewno nie będzie to projekt rządowy. Z tego powodu zapewne nie jestem panu w stanie udzielić szczegółowych informacji - dodał.

Schreiber o szczepieniach

Łukasz Schreiber został także zapytany o to, kiedy państwo będzie gotowe, aby rozpocząć szczepienia przeciwko COVID-19. Polityk powiedział, że w przeciągu kilku, kilkunastu dni zostanie przedstawiony harmonogram.

Byłoby z mojej strony bardzo nieodpowiedzialne, żebym rzucał jakimś konkretnym terminem

- powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów. Nie odpowiedział również na pytanie, kto będzie przeprowadzał akcję szczepień.

Ustawa covidowa

Polityk w RMF FM stwierdził także, że ustawa covidowa nie zaginęła. - Ona znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji, które ma odpowiednie terminy i operuje na procedurach, które zostały wprowadzone w tej mierze przez prezesa RCL za czasów premiera Donalda Tuska. Ten czas RCL ma zdaje się do 2 grudnia - podkreślił Schreiber.

W wyniku bardzo nieodpowiedzialnych poprawek także z Senatu w jednej sprawie, mamy szereg posłów głosujących zdalnie, kilkunastu naszych posłów się pomyliło. (...) To jest złośliwość rzeczy martwych. (...) Przekaz był spóźniony zbyt mocno. Posłowie myśleli, że w tym momencie biorą udział w innym głosowaniu

- powiedział.

Zdjęcie ilustracyjneKO zawiadamia prokuraturę ws. ustawy covidowej

Zobacz wideo Rozmowa z Aleksandrą Smyczyńską z Innogy Polska
Więcej o: