Andrzej Duda o powiązaniu budżetu UE z praworządnością. "Nie zgadzamy się na dyktaty"

- Nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych. Tutaj stanowisko Polski w tym zakresie mam nadzieję, że brzmi dostatecznie jednoznacznie - podkreślał Andrzej Duda odnosząc się do ewentualnego powiązania budżetu unijnego z kwestią praworządności. W ten sposób prezydent poparł stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Duda przebywa z dwudniową wizytą na Litwie. W czasie wspólnej konferencji prasowej z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą Andrzej Duda odniósł się do budżetu unijnego i powiązania go z kwestią praworządności.

Nie mogą zostać wprowadzone żadne elementy, które mają charakter pozatraktatowy, nie mogą być wprowadzone jakiekolwiek kryteria oceny, które nie mają oparcia w traktatach. Wszystko musi być zgodne z traktatami europejskimi

- powiedział polski prezydent. Dodał, że jeżeli ktoś chce cokolwiek w tym zakresie zmieniać, to powinien przedstawić propozycje zmiany traktatów, a wówczas na forum całej Unii Europejskiej będzie mogła odbyć się dyskusja na ten temat.

Nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych. Tutaj stanowisko Polski w tym zakresie mam nadzieję, że brzmi dostatecznie jednoznacznie. Kryteria muszą być jasne i to jest najistotniejsze, aby mówić o sprawiedliwiej Europie, aby mówić o sprawiedliwych zasadach w Europie, gdzie wszyscy są równo traktowani - a chyba tego oczekujemy - i wszystkie państwa mają równy status. Musimy mówić o jasnych i oczywistych kryteriach, według których państwa będą oceniane i oceniana będzie ich sytuacja. My jako Polska tylko i wyłącznie do tego dążymy

- podkreślił Duda i dodał, że tak przedstawił swój punkt widzenia prezydentowi Litwy.

Litwa popiera ustalenia UE

Unijne uzgodnienia budżetowe popiera Litwa. Na forum Wspólnoty władze w Wilnie reprezentuje prezydent. Gitanas Nauseda mówił, że mechanizm praworządności nie jest skierowany przeciwko żadnemu państwu, w tym Polsce czy Węgrom.

Dlatego jako przywódca Litwy, zachęcałbym do powrotu do stołu negocjacyjnego, aby można było rozwiązać wszelkie spory i aby nie było potrzeby stosowania weta. W przeciwnym razie wszyscy ucierpimy. Zatwierdzony dokument jest przydatny dla wszystkich, zarówno dla Polski, jak i Litwy

- ocenił litewski prezydent.

Zobacz wideo Duda popiera stanowisko Morawieckiego ws budżetu UE. "Nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych"

Polska, jak mówił we wtorek rano w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Muller, czeka na nowe propozycje. - Propozycje, które będą po pierwsze zgodne z traktatami Unii Europejskiej, a po drugie będą zgodne z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca, kiedy ustalono budżet unijny - dodał rzecznik rządu.

O wycofanie sprzeciwu zaapelowały do Warszawy i Budapesztu kierujące pracami Unii Niemcy. Na czwartek zaplanowano wideokonferencję przywódców Wspólnoty.

Więcej o: