Sondaż. Więcej Polaków przeciwko mechanizmowi powiązania funduszy unijnych z praworządnością

PiS zagroziło zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie, jeśli nie zostanie zmieniony mechanizm wiążący wypłatę funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności. Według nowego sondażu większa część Polaków nie chce takiego mechanizmu w unijnym prawie. Większość jest też za wetem w przypadku pozostawienia takiego mechanizmu.
Zobacz wideo Zbigniew Ziobro o wypłatach z budżetu UE: Tu nie chodzi o praworządność, tylko o radykalne ograniczenie suwerenności Polski

W sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano, czy Polska powinna poprzeć czy odrzuć mechanizm powiązania wpłat środków unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności. Warto dodać, że wcześniej rząd zgodził się na projekt budżetu w obecnym kształcie i z takim zapisem, mówił nawet o "sukcesie". Teraz chce jego zmiany. Co sądzą ankietowani?

46 proc. respondentów uważa, że Polska powinna odrzucić taki mechanizm, z czego 29 proc. jest "zdecydowanie" za jego odrzuceniem. 37 proc. jest zdania przeciwnego i uważa, że Polska powinna poprzeć powiązanie wypłat funduszy unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności. Z tego 21,8 proc. jest "zdecydowanie" za tym. 16,6 proc. nie ma zdania.  

Drugie pytanie dotyczyło tego, co władze powinny zrobić, jeśli mechanizm w obecnym kształcie pozostanie w przepisach. Większość - 57 proc. - sądzi, że w takim przypadku należy zawetować budżet. Z tego 35 proc. jest "zdecydowanie" za wetem. 

23 proc. nie ma w tej sprawie zdania. 19 proc. badanych oceniło, że Polska nie powinna wetować budżetu, lecz poprzeć go razem z mechanizmem. Z tego 10 proc. jest zdecydowanie za takim poparciem.

MSZ chce negocjacji 

Jak powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, polski rząd będzie przekonywał pozostałe kraje UE do zmiany przyjętych zapisów.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy na temat rozwiązania, które będzie gwarantowało, że przestrzegane są prawa przewidziane w traktatach - powiedział wiceszef MSZ. - To może mieć różną formę, ale musi być zgoda polityczna wszystkich państw, aby takie rozwiązania się znalazły. Jeżeli będzie taka zgoda, to my jesteśmy gotowi na różne ścieżki - mówił wiceminister.

Więcej o: