Sondaż. Więcej Polaków przeciwko mechanizmowi powiązania funduszy unijnych z praworządnością

PiS zagroziło zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie, jeśli nie zostanie zmieniony mechanizm wiążący wypłatę funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności. Według nowego sondażu większa część Polaków nie chce takiego mechanizmu w unijnym prawie. Większość jest też za wetem w przypadku pozostawienia takiego mechanizmu.
Zobacz wideo Zbigniew Ziobro o wypłatach z budżetu UE: Tu nie chodzi o praworządność, tylko o radykalne ograniczenie suwerenności Polski

W sondażu United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano, czy Polska powinna poprzeć czy odrzuć mechanizm powiązania wpłat środków unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności. Warto dodać, że wcześniej rząd zgodził się na projekt budżetu w obecnym kształcie i z takim zapisem, mówił nawet o "sukcesie". Teraz chce jego zmiany. Co sądzą ankietowani?

Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowyPolska i Węgry przeciwne mechanizmowi praworządności. Europa komentuje

46 proc. respondentów uważa, że Polska powinna odrzucić taki mechanizm, z czego 29 proc. jest "zdecydowanie" za jego odrzuceniem. 37 proc. jest zdania przeciwnego i uważa, że Polska powinna poprzeć powiązanie wypłat funduszy unijnych z przestrzeganiem zasady praworządności. Z tego 21,8 proc. jest "zdecydowanie" za tym. 16,6 proc. nie ma zdania.  

Drugie pytanie dotyczyło tego, co władze powinny zrobić, jeśli mechanizm w obecnym kształcie pozostanie w przepisach. Większość - 57 proc. - sądzi, że w takim przypadku należy zawetować budżet. Z tego 35 proc. jest "zdecydowanie" za wetem. 

23 proc. nie ma w tej sprawie zdania. 19 proc. badanych oceniło, że Polska nie powinna wetować budżetu, lecz poprzeć go razem z mechanizmem. Z tego 10 proc. jest zdecydowanie za takim poparciem.

MSZ chce negocjacji 

Jak powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, polski rząd będzie przekonywał pozostałe kraje UE do zmiany przyjętych zapisów.

Polska jest gotowa na dalsze rozmowy w sprawie budżetu Unii EuropejskiejWeto budżetu UE. MSZ: Polska jest gotowa na dalsze negocjacje

- Jesteśmy otwarci na rozmowy na temat rozwiązania, które będzie gwarantowało, że przestrzegane są prawa przewidziane w traktatach - powiedział wiceszef MSZ. - To może mieć różną formę, ale musi być zgoda polityczna wszystkich państw, aby takie rozwiązania się znalazły. Jeżeli będzie taka zgoda, to my jesteśmy gotowi na różne ścieżki - mówił wiceminister.