Giertych o nagraniu z Hofmanem: Nie mamy pewności, że uzgodnił swoją propozycję z Ziobrą

Adam Hofman był "jedynym kanałem, jakim PiS miał dojście do Leszka Czarneckiego" - stwiedził w poniedziałek w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych. W ubiegłym tygodniu prawnik oświadczył w mediach społecznościowych, że jego klient - biznesmen Leszek Czarnecki - miał usłyszeć korupcyjne propozycje od "osób związanych ze środowiskiem PiS".

14 listopada mecenas Roman Giertych napisał w mediach społecznościowych, że jego klientowi - biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu - zaproponowano m.in. udział w wykupieniu stacji TVN24.

Czarnecki jest większościowym udziałowcem m.in. Getin Noble Banku. W poniedziałek miała zapaść decyzja ws. tymczasowego aresztowania przedsiębiorcy w związku z tzw. aferą GetBack. Ostatecznie posiedzenie odroczono do grudnia.

Adwokat opisał też, że "osoby związane ze środowiskiem PiS" miały składać Leszkowi Czarneckiemu propozycje korupcyjne. Jedna, jak twierdzi Roman Giertych, "miała dotyczyć przyjęcia do pracy do banków Czarneckiego (w charakterze doradcy lub członka rady nadzorczej) pana Michała Krupińskiego - wieloletniego prezesa Pekao S.A - osoby blisko związanej z obecną władzą".

Roman Giertych następnego dnia udostępnił też fragment rozmowy, by - jak podkreślił - nikt nie zarzucał mu, że mija się z prawdą. Na nagraniu słychać głosy Leszka Czarneckiego, byłego posła PiS, a obecnie przedsiębiorcy Adama Hofmana i jego wspólnika Roberta Pietryszyna.

Radosław FogielRadosław Fogiel: Sprawa taśmy Giertycha nie dotyczy PiS w najmniejszym stopniu

"W czerwcu Adam Hofman z innymi osobami proponuje Leszkowi Czarneckiemu udział w operacji przejęcia kontroli nad TVN24 przez spółki Skarbu Państwa. Leszek Czarnecki stanowczo odmawia. Na początku sierpnia wpływa wniosek prokuratury do Sądu Rejonowego w Warszawie o areszt dla Czarneckiego. Nasilają się też działania KNF przeciwko firmom Czarneckiego. (...) 14 września z Leszkiem Czarneckim kontaktuje się Adam Hofman (...) Proponuje formalne lub nieformalne zatrudnienie Michała Krupińskiego. Jednocześnie Adam Hofman oświadcza, że w/w w przypadku zatrudnienia pójdzie do Zbigniewa Ziobro, porozmawia, przekona i rozwiąże problemy Czarneckiego (...). Do zatrudnienia Michała Krupińskiego nie dochodzi. Tydzień po spotkaniu Zbigniew Ziobro publicznie oświadcza, że chce aresztować L. Czarneckiego" - pisał w niedzielę Giertych.

Adam HofmanJest oświadczenie Hofmana ws. nagrania Giertycha

Adam Hofman i Robert Pietryszyn wydali oświadczenie, w którym odpierają zarzuty. "Stanowczo podkreślamy, że podczas tych spotkań nigdy nie składaliśmy żadnych 'korupcyjnych' propozycji" - napisali.

"24 lipca 2020 roku Leszek Czarnecki w trakcie jednego ze spotkań poprosił o znalezienie eksperta - doradcy z zakresu bankowości, jak to określił - "z drugiej strony". Ekspert ten miałby pomóc mu prowadzić komunikację z rynkiem i otoczeniem biznesowym. Pragniemy wyraźnie pokreślić, że to sam klient wyraził potrzebę poszukiwania i zatrudnienia takiego specjalisty" - czytamy. Hofman i Pietraszyn twierdzą również, że to Czarnecki "sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24".

Giertych: Hofman to jedyny kanał, jakim PiS miał dojście do Czarneckiego

- Z nagrania wynika, że zdaniem pana Hofmana pan Krupiński miał bardzo dobre relacje ze Zbigniewem Ziobrą i miał załatwiać jakieś sprawy, lobbować na rzecz pana doktora Leszka Czarneckiego. Ta oferta nie została zrealizowana i parę dni po tym pan Zbigniew Ziobro ogłosił, że chce aresztować mojego klienta - skomentował sprawę Roman Giertych w poniedziałkowym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24.

- Oczywiście nie mamy twardych dowodów wskazujących na to, że takie działanie ministra sprawiedliwości było uzgodnione z Adamem Hofmanem, nie mamy również pewności, że ta jego propozycja była uzgodniona z panem Ziobrą. To powinna wyjaśnić komisja śledcza, dlatego że prokuratura nie może tego wyjaśniać. W zainteresowaniu tego śledztwa musi być oczywiście rola w tej ofercie prokuratora generalnego i innych osób z jego otoczenia - dodał.

Według Giertycha "jeżeli ktoś oferuje komuś zatrudnienie jakiejś osoby na stanowisku po to, by lobbowała u prokuratora generalnego w sprawach kogoś, kto ma problemy w prawie karnym, to klasyczne powoływanie się na wpływy".

Mecenas wyjaśnił, że Adam Hofman "zajmował się budowaniem strony internetowej dla fundacji pana Leszka Czarneckiego i pracował dla kilku jego spółek, zajmując się PR-em w social mediach". - To był jedyny kanał, jakim PiS miał dojście do Leszka Czarneckiego - skomentował.

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro o wypłatach z budżetu UE: Tu nie chodzi o praworządność, tylko o radykalne ograniczenie suwerenności Polski
Więcej o: