Konfederacja żąda natychmiastowej dymisji ministra kultury. "Losowy polityk PiS lepiej by się sprawdził"

Konfederacja domaga się dymisji ministra kultury Piotra Glińskiego. Chodzi o opublikowaną listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury, na której znalazł się m.in. zespół Bayer Full.

W piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Beneficjenci wraz z kwotami, jakie mieli otrzymać, wywołali sporo kontrowersji. W niedzielę szef resortu Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.

Konfederacja chce dymisji ministra

W poniedziałek Konfederacja zwołała konferencję prasową, podczas której odniosła się do ostatnich działań Ministerstwa Kultury.

Domagamy się natychmiastowej dymisji wicepremiera Glińskiego z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Byłbym w stanie zaryzykować wybór losowego polityka Prawa i Sprawiedliwości. Jestem pewien, że lepiej by się sprawdził na tej funkcji niż premier Gliński, który zachowuje się jak święty Mikołaj przebudzony z letargu zimowego w zimę stulecia, rozdający według arbitralnych decyzji grzecznym dzieciom ogromne prezenty za pieniądze zagrabione innym obywatelom.
Jeżeli władza chce wypłacać odszkodowania za bezprawne działania, jakich się podejmuje w związku z trwającym lockdownem, to bardzo prosimy o uczciwe zasady odszkodowań, a nie jakieś rekompensaty, dla wszystkich, bez podziału, czy ktoś jest w branży kultury, czy nie z branży kultury, czy ktoś jest celebrytą i dobrze PR-owo podziała, że się jego fani dowiedzą, że dostał pieniążki, czy nie

- powiedział szef koła Konfederacja Jakub Kulesza. Podkreślił, że algorytm, który stoi za opublikowaną na stronie ministerstwa listą, musiał być stworzony przez kogoś, "kto już dawno odszedł od zmysłów". - Efekty tego algorytmu są takie, że momentami pieniądze trafią nie do artysty, tylko do jego menadżera, (...) momentami pieniądze dostanie artysta, który większość swoich dochodów ma nie z działalności estradowej, tylko raczej z reklam i tantiemów - stwierdził Kulesza.

Minister Gliński jest znany z tego, że wspiera celebrytów, a przecież w czasie kryzysu covidowego tysiące osób straciło pracę i nie otrzymało adekwatnej pomocy. Zostali potraktowani mniej sprawiedliwie niż celebryci - ludzie, którzy często plują na Polskę!

- stwierdził poseł Michał Urbaniak.

Zobacz wideo Piotr Rubik ironicznie o dofinansowaniach dla artystów
Więcej o: