Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji? Sondaż: Większość uważa, że nie

Portal rp.pl publikuje wyniki sondażu dotyczącego przyszłości koalicji rządzącej. Aż 40 proc. respondentów stwierdziło, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie przetrwa do końca kadencji.

Rp.pl przypomina kryzysy i liczne problemy wizerunkowe, z którymi borykała się Zjednoczona Prawica w ostatnich miesiącach. Wiosną tego roku doszło do kryzysu spowodowanego brakiem zgody Jarosława Gowina na organizację wyborów kopertowych. W trakcie wrześniowych negocjacji dot. rekonstrukcji rządu pojawił się kolejny duży zgrzyt w koalicji.

Zobacz wideo Biejat: Szpitale wypisują kobiety kwalifikujące się do legalnego przerwania ciąży

Spór dotyczył tzw. piątki dla zwierząt, czyli ustawy, która zakazywała m.in. hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego. Przeciwko  była Solidarna Polska, a także 38 posłów PiS, w tym Jan Krzysztof Ardanowski, ówczesny minister rolnictwa. Niepokornych członków klubu PiS zawieszono, a ustawę udało się przyjąć dzięki głosom Lewicy i KO. 

Rząd przetrwa do końca kadencji? Sondaż: Nie wierzy w to 40 proc. respondentów

Kolejna sprawa, która rzutuje na poparcie dla Zjednoczonej Prawicy to sprawa wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. TK wykluczył jako przesłankę do przerwania ciąży wykrycie letalnej wady płodu. Decyzja wywołała liczne protesty w całym kraju.

Pracownia SW Research w badaniu dla rp.pl zapytała respondentów, czy rząd Zjednoczonej Prawicy przetrwa do końca kadencji w 2023 r. "Tak" odpowiedziało 29,8 proc. 40 proc. przewiduje, że rząd się nie utrzyma przez kolejne trzy lata. 30,2 proc. nie ma zdania. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-12 listopada na próbie 800 osób powyżej 18 roku życia.

Więcej o: