Onet: Ważą się losy Morawieckiego. Chodzi o ew. zgodę na powiązanie budżetu UE z praworządnością

Jak dowiedział się Onet w bliskim otoczeniu kierownictwa PiS, sprawa mechanizmu powiązania unijnego budżetu z praworządnością oraz decyzja Polski w tej sprawie zdecydują o przyszłości Mateusza Morawieckiego w rządzie. - Dziś tylko kilka osób wie, jaka jest nasza strategia - mówi informator portalu.

Część polityków Unii Europejskiej proponuje, aby wprowadzić mechanizm powiązania wypłat środków unijnych z praworządnością. W czwartek premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027, jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji: przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela i Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel, kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami UE.

Premier podkreślił w nim, że Polska zgadza się na przepisy, które będą chronić interesy finansowe Unii na przykład przed oszustwami, ale nie może się zgodzić na nieprecyzyjne kryteria praworządnościowe, które mogą utorować drogę do dyskryminacyjnych praktyk wobec któregoś z państw. Szef polskiego rządu wskazał, że stan niepewności prawnej może spowodować, że ambitne uzgodnienia budżetowe z lipca mogą w praktyce upaść. Kilka dni temu podobny list, choć, jak mówią unijni urzędnicy, bardziej kategoryczny w tonie, wysłał premier Węgier Viktor Orban.

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban doszli do kompromisu z UE ws. budżetu UECzy Polska może zablokować przepisy o praworządności? Co się stanie, gdy zawetujemy budżet?

Onet: Ważą się losy Morawieckiego 

Ta sprawa zdecyduje o przyszłości szefa rządu. (...) Dziś tylko kilka osób wie, jaka jest nasza strategia. Morawiecki, prezes, Szymański [minister ds. europejskich - Onet]. Nawet europosłowie tego nie wiedzą. Raczej nikt ich nie pyta o opinię.
Nie wiem, czy będzie weto. Na pewno samo mówienie o wecie jest korzystne, bo można dzięki temu coś ugrać. Natomiast żeby użyć weta, trzeba być twardym

- powiedziała Onetowi osoba z otoczenia kierownictwa PiS. Z kolei osoba z otoczenia Zbigniewa Ziobry podkreśliła w rozmowie z portalem, że jeśli premier zgodzi się na proponowane przez Unię Europejską rozwiązanie, będzie to oznaczało koniec koalicji Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie. - To jest dla nas czerwona linia - zaznaczyła.

Ekspert: UE może podzielić pieniądze bez Polski

Jak podkreśla Onet, Polska dostaje więcej z Unii Europejskiej, niż do niej wpłaca. Jeszcze w tym roku Wspólnota ma podjąć decyzję ws. stworzenia funduszu na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii, z którego nasz kraj ma otrzymać 90 mln złotych - tak wynika ze wstępnych lipcowych ustaleń unijnych.

Co jeśli Polska spełni swoje zapowiedzi i zawetuje budżet unijny? Zdaniem prof. Artura Nowaka-Fara z Instytutu Prawa Szkoły Głównej Handlowej, byłego wiceministra spraw zagranicznych, UE może ostatecznie rozdzielić pieniądze bez udziału Polski albo zwiększyć finansowanie krajów strefy euro. - Z oboma, niekorzystnymi dla Polski, scenariuszami, rząd chyba jednak się godzi - zauważył w rozmowie z Gazeta.pl.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział weto wobec budżetu UE. Podobne stanowisko przedstawił Viktor Orbán, premier WęgierEkspert: UE może podzielić pieniądze bez Polski, dać więcej krajom euro

Zobacz wideo
Więcej o: