Delegalizacja ONR. RMF FM: Warszawski ratusz zaskoczony decyzją śledczych

Warszawski ratusz jest zaskoczony decyzją o przejęciu postępowania w sprawie delegalizacji ONR-u przez prokuraturę wyższego szczebla - informuje RMF FM. Postępowanie w sprawie delegalizacji jest prowadzone z wniosku prezydenta Rafała Trzaskowskiego od dwóch lat.

Prokuratura Regionalna w Krakowie przejęła postępowanie w sprawie delegalizacji stowarzyszenia Obóz Narodowo Radykalny od Prokuratury Okręgowej. Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza, powiedziała w rozmowie z RMF FM, że napływały do niej sygnały, że po dwóch latach prowadzenia postępowania i dwóch opiniach biegłych, zleconych przez prokuraturę, powstanie wniosek do sądu o delegalizację ONR-u.

Delegalizacja ONR. Prokuratura Regionalna w Krakowie odbiera postępowanie śledczym z niższego szczebla

- Jest to sytuacja zaskakująca i na pewno zastanawiająca dla wszystkich. Dlaczego akurat, teraz kiedy mieliśmy informację, że taki wniosek będzie przygotowany przez Prokuraturę Okręgową, nagle sprawę przyjmuje zupełnie inna Prokuratura Regionalna - powiedziała Gałecka.

LicheńKs. Eugeniusz Makulski nie żyje. Był antybohaterem "Tylko nie mów nikomu"

Prokuratura Regionalna tłumaczy swoją decyzję o przejęciu postępowania wagą sprawy. Według niej jest ona tak duża, że postępowanie musi prowadzić prokuratura wyższego szczebla. Dopiero po zapoznaniu się z oficjalnym uzasadnieniem decyzji, władze Warszawy zadecydują, czy będą składać skargę na przedłużające się rozpatrywanie wniosku.

Rafał Trzaskowski stara się o delegalizację ONR-u od dwóch lat

Swoje starania o delegalizację Obozu Narodowo Radykalnego, Rafał Trzaskowski rozpoczął jeszcze w trakcie kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy. Wówczas przez ulicę stolicy przeszedł Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez członków ONR-u. Zgromadzenie zostało rozwiązane przez ratusz, kierowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, "z powodu flag i koszulek uczestników z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny".

Michał DworczykDworczyk o marszu: Jeśli są niedociągnięcia, trzeba wyciągać konsekwencje

"Nigdy więcej przemarszów bojówek ONR ulicami Warszawy! Czarne trzeba nazwać czarnym, a brunatne brunatnym. Dziś składam wniosek do PG o delegalizację ONR i apeluję do pozostałych kandydatów: podpiszcie się pod nim. To nasz obowiązek wobec tych, którzy walczyli z faszyzmem i nazizmem" - napisał wówczas na Twitterze Rafał Trzaskowski. Polityk KO przekonywał również, że "miarka się przebrała" a "Warszawa musi być wolna od faszyzmu, ale ja powiem więcej, Polska musi być wolna od faszyzmu, bo taką mamy tradycję".

Zobacz wideo Policja publikuje wizerunek sprawców napaści na funkcjonariuszy policji podczas Marszu Niepodległości
Więcej o: