Jak czytamy w załączniku do SIWZ (szczególnie istotne warunki zamówienia), kancelaria planowała zakupić wielkoformatową ścianę medialną w jakości Ultra HD. Szerokość wyświetlacza miała wynosić od 480 do 580 centymetrów, a wysokość od 270 do 325 centymetrów. Telebim miałby się składać maksymalnie 36 modułów.
Przetarg na taki sprzęt KPRM ogłosiła 9 października. W piątek 13 listopada upływał termin składania ofert, tego dnia oferty miały być otwarte i poznalibyśmy budżet zamówienia. Tak się jednak nie stało, bo dzień wcześniej w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się zawiadomienie o unieważnieniu przetargu. W "uzasadnieniu prawnym" czytamy, że "prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć". Konkretny powód podany jest w "uzasadnieniu faktycznym". Chodzi o epidemię koronawirusa.
"Wobec narastającego zagrożenia epidemicznego (co wiąże się ze zwiększeniem środków budżetowych na ochronę zdrowia i życia Polaków) oraz dyspozycji Kierownictwa KPRM o oszczędnym dysponowaniu środkami publicznymi podjęto decyzję o unieważnieniu postępowania przetargowego na zakup wielkoformatowej ściany medialnej" - czytamy w piśmie podpisanym przez Oliwię Skórę, zastępczyni dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu. I dalej: "Podejmowana kilka miesięcy temu decyzja o zakupie (ważnego dla obsługi medialnej) urządzenia, nie mogła uwzględniać obecnej sytuacji epidemicznej. Ta zaś wymaga przeznaczania środków budżetowych na priorytetowe cele związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19".
Niedawno Wirtualna Polska opisała podobny przetarg w Ministerstwie Zdrowia. Tam postępowanie się zakończyło, wiemy więc, że resort planuje wydać na sprzęt 450 tys. zł. Ściana LED dla MZ ma mieć maksymalnie 3650 mm szerokości, 2200 mm wysokości i 85 mm głębokości, a minimalna rozdzielczość obrazu ma wynosić 1960 × 1080 pikseli.
Zwróciliśmy się z pytaniami o szczegóły dot. unieważnienia przetargu do Centrum Informacyjnego Rządu. "Już dawno pojawiła się potrzeba zakupu ściany wizyjnej do obsługi wydarzeń w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zakup został uwzględniony w przygotowywanym w 2019 roku planie zamówień na 2020 rok. Obecna sytuacja, w której się znajdujemy, wiąże się ze zwiększeniem środków budżetowych na ochronę zdrowia i życia Polaków. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zrezygnowaniu i unieważnieniu postępowania przetargowego" - napisało CIR na w odpowiedzi naszego maila.