Szczerba i Joński: Powstanie czarna księga zaniedbań rządu w walce z epidemią

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński stworzą czarną księgę zaniedbań covidowych obecnego rządu. Niedawno posłowie założyli portal koronawiruspomagamy.pl, w którym można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące walki z koronawirusem. Parlamentarzyści otrzymali już ponad tysiąc zgłoszeń.

"Zwracamy się do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Zgłaszajcie nieprawidłowości organizacyjne, prawne i finansowe. W ramach uprawnień poselskich postaramy się pomóc (...) Będziemy walczyć z przerzucaniem odpowiedzialności za zaniedbania na pracowników ochrony zdrowia. Chcemy działać w interesie pacjentów" - napisali posłowie na stronie koronawiruspomagamy.pl, na której zbierają informacje dotyczące nieprawidłowości w walce z epidemią.

Koronawirus w Polsce. Szczerba i Joński opracują czarną księgę zaniedbań rządu w walce z epidemią

- Skala nieprawidłowości związanych z podjętą przez rząd i w znacznej części pozorowaną walką z pandemią jest tak wielka, że ludzie po prostu nie dają już rady - powiedział w rozmowie z portalem Onet poseł Dariusz Joński.

Mateusz Morawiecki: Nie będzie narodowej kwarantanny. 'Dystans, jaki nas od niej dzieli, nadal jest niewielki'Mateusz Morawiecki ogłasza: Nie będzie narodowej kwarantanny

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej informują, że gdy zakończy się epidemia, wspólnie stworzą "czarną księgę zaniedbań" rządu związanych z walką koronawirusem. Według posła Michała Szczerby "idiotyzmów i bzdur, wywołanych chaotycznymi decyzjami rządu są tysiące".

Posłowie pochwalili się, iż otrzymali już ponad tysiąc zgłoszeń od lekarzy oraz osób prywatnych. Zgłaszane nieprawidłowości dotyczą m.in. przekształcania oddziałów na zakaźne, jakości środków ochrony osobistej oraz realnej ilości dostępnych łóżek i respiratorów.

Szczerba i Joński otrzymują zgłoszenia z całej Polski

Szczerba i Joński przywołują przykład dotyczący ratowników medycznych z Lublina, którzy otrzymali chińskie kombinezony ochronne dla osób o maksymalnym wzroście wynoszącym 170 cm. W konsekwencji nogawki kombinezonów sięgały jedynie poza kolana ratowników.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski pozwany za tekst o księdzu pedofiluKs. Isakowicz-Zaleski pozwany przez kurię za tekst o ofierze ks. pedofila

Posłowie zwracają również uwagę na przypadek szpitala w Kutnie, który w bieżącym miesiącu bez żadnych konsultacji ma być przekształcony w szpital zakaźny dla chorujących na COVID-19.

- Efekt? Ludzie masowo zaczęli odchodzić z pracy albo uciekać na zwolnienia, część personelu trafiła na kwarantannę. Finalnie skutki tej decyzji wojewody okazały się dramatyczne. Dostaliśmy informację, że zmarł mąż pielęgniarki z tego kutnowskiego szpitala, który od żony zaraził się koronawirusem. Natychmiast podejmiemy w tej sprawie interwencję - powiedział Joński.

Zobacz wideo Prezes Lux Med o pomocy publicznej służbie zdrowia
Więcej o: