Sondaż zaufania. Szymon Hołownia odebrał pozycję lidera prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Szymon Hołownia cieszy się największym zaufaniem spośród polskich polityków - wynika z sondażu CBOS. To samo badanie pokazuje, że Polacy są najbardziej nieufni w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek

Z sondażu CBOS wynika, że politykiem, który cieszy się największym zaufaniem, jest lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Ufa mu aż 50 proc. ankietowanych, brak zaufania do niego zadeklarowało 20 proc. respondentów, a 7 proc. stwierdziło, że go nie zna. 

Szymon HołowniaKoronawirus w Polsce. Szymon Hołownia: Rząd lata jak kurczak bez głowy

Szymon Hołownia strącił z pierwszego miejsca Andrzeja Dudę. Według sondażu CBOS prezydentowi Polski ufa 46 proc. badanych, a 41 proc. mu nie ufa. To najniższe notowania Andrzeja Dudy od 2015 roku, czyli od momentu, kiedy objął urząd prezydenta.

Spadły także notowania premiera Mateusza Morawieckiego. Szefowi polskiego rządu ufa 41 proc. respondentów, a 45 proc. nie darzy go zaufaniem. 

Komu nie ufają Polacy? Na szczycie rankingu Jarosław Kaczyński

Politykiem, któremu Polacy ufają najmniej, jest wicepremier Jarosław Kaczyński - brak zaufania do niego zadeklarowało 61 proc. badanych, a zaufanie - 27 proc. respondentów. W rankingu braku zaufania tuż za Kaczyńskim uplasowali się inni członkowie rządu: Jacek Sasin, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Najmniej zaufanymi członkami opozycji są z kolei szef PO Borys Budka, lider Konfederacji Krzysztof Bosak oraz jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty, którzy również znaleźli się w czołówce rankingu braku zaufania.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz MorawieckiPilna narada w PiS. Będą dymisje w rządzie po Marszu Niepodległości?

"Porównanie aktualnych średnich na skali zaufania i nieufności z rejestrowanymi na przełomie września i października potwierdza, iż znaczące statystycznie spadki odnotowali politycy związani z opcją rządzącą, a przede wszystkim najważniejsze jej postaci, czyli Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, oraz jeden z liderów Konfederacji - Krzysztof Bosak" - podsumowuje CBOS.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 19-29 października na próbie 1040 Polaków (metodami CAPI, CAWI i CATI).

Więcej o: