Marcin Kierwiński: Kaczyński zachęcał skrajny element do wyjścia na ulicę. Teraz ponosi odpowiedzialność

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej. Politycy skomentowali zamieszki, które miały miejsce podczas Marszu Niepodległości 11 listopada. Według Marcina Kierwińskiego takie zdarzenia są wynikiem tego, że rządzący "rozgrzeszają skrajne zachowania bandziorów".

Podczas środowego Marszu Niepodległości doszło do zamieszek między manifestującymi i policją. Wydarzenia te skomentowali już organizatorzy, uczestnicy marszu oraz politycy. W sprawie tej zwołana została także konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński powiedział, że zdarzenia z Marszu Niepodległości są wynikiem zachowania rządzących, którzy "rozgrzeszają skrajne zachowania i są zbyt łagodni wobec bandziorów atakujących policję". Według posła to Jarosław Kaczyński, jako wiceminister do spraw bezpieczeństwa, ponosi odpowiedzialność za ekscesy z marszu.

Marcin Kierwiński o odpowiedzialności za Marsz Niepodległości: W 100 proc. spada ona na Jarosława Kaczyńskiego i Zjednoczoną Prawicę

Przypomnijmy sobie orędzie Kaczyńskiego sprzed dwóch tygodni. Przecież on zachęcał tego typu skrajny element, aby wyszedł na ulicę i dokonał tego, co wczoraj widzieliśmy. On mówił tym ludziom: "walczcie z protestem kobiet, brońcie kościołów". No to ci ludzie poczuli się dowartościowani, ważni i bezkarni, i efekty tego mamy

- powiedział Marcin Kierwiński. Polityk odniósł się tym samym do apelu prezesa PiS, który nawoływał do "obrony kościołów" w trakcie protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Polityk uważa też, że Prawo i Sprawiedliwość toleruje takie zachowanie skrajnych grup narodowych. Marcin Kierwiński dodaje, że to w wyniku konsekwentnej polityki rządu "skrajne elementy czują się bezkarnie". Poseł dodał, że odpowiedzialność za tę sytuację w stu procentach spada na Jarosława Kaczyńskiego i Zjednoczoną Prawicę.

- Kaczyński i Kamiński potrafią być twardzi i bezwzględni wobec pokojowo protestujących kobiet, a wobec bandziorów atakujących policje są wyważeni i spokojni - powiedział na zakończenie konferencji poseł Platformy Obywatelskiej.

Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości. Okrzyki "PiS, PO - jedno zło"
Więcej o: