Czarnek powołał doradców. Wśród nich przeciwniczka Marszów Równości i ksiądz. "To chrześcijańscy talibowie"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał zespół doradców. Wśród nich znalazła się m.in. przeciwniczka Marszów Równości, ksiądz oraz kilku działaczy PiS. Będą odpowiadać za rozwój szkolnictwa wyższego i nauki.
Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zabiera się za demontaż zmian, które wprowadził były minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Tzw. Konstytucja dla Nauki wciąż nie weszła w całości w życie i wiele wskazuje na to, że część jej zapisów trafi na śmietnik. Z wypowiedzi Czarnka wynika, ze polską naukę czeka trzecia w tym dziesięcioleciu reforma. 

- Nie ma innej drogi, jest tylko droga zmiany. Sytuacja polskiej nauki na tle świata nie jest imponująca - powiedział minister edukacji i nauki 7 listopada podczas internetowego wystąpienia "Najważniejsze wyzwania stojące przed środowiskiem akademickim w najbliższym czasie".

Przemysław Czarnek wyjaśnił, że powołał niewielki zespół doradczy do spraw rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Informacja o tym kto wchodzi w jego skład, pojawiła się w Dzienniku Urzędowym Ministra Edukacji i Nauki, w zarządzeniu z 6 listopada

Przewodniczący zespołu doradczego o Czarnku: Będzie wierny linii programowej PiS

Na czele zespołu doradczego Czarnka stanął Waldemar Paruch. To członek PiS, wykładowca Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, a także były szef Centrum Analiz Strategicznych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zanim Przemysław Czarnek został ministrem, Paruch zachwalał jego nominację.

- Mam bardzo dobrą opinię o jego zdolnościach zarządzania. Był bardzo dobrym wojewodą lubelskim. Udowodnił, że posiada umiejętności pracy w zespole i będzie wierny linii programowej PiS - mówił Waldemar Paruch na antenie Polskiego Radia.

Kolejną interesującą postacią, która weszła w skład zespołu doradczego Przemysława Czarnka jest prof. Teresa Krasowska z Katedry Chóralistyki UMCS. "Dziennik Wschodni" przypomina, że w 2018 roku była jedną z sygnatariuszek apelu Klubu Inteligencji Katolickiej do prezydenta Lublina w sprawie zakazania Marszu Równości. W 2010 kandydowała do rady miejskiej w Słupsku z listy Prawa i Sprawiedliwości.

W zespole doradczym ministra edukacji i nauki znalazł się także prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dr hab. Mieczysław Ryba. Jest on związany ze środowiskiem Tadeusza Rydzyka, wykłada na uczelni redemptorysty i udziela się w Radiu Maryja. W 2011 objął funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, w 2018 roku kandydował z listy PiS do sejmiku lubelskiego i otrzymał mandat. 

W zespole doradczym do spraw rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki zasiadają także:

 • Paweł Bortkiewicz - ksiądz, ekspert Radia Maryja,
 • Wojciech Gizicki - socjolog i specjalista nauk o bezpieczeństwie z KUL,
 • Sambor Grucza - filolog, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego,
 • Grzegorz Grzywaczewski - pracownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego, od niedawna prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 
 • Stanisław Karpiński - profesor nauk biologicznych, w 2012 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który wystąpił z PO w ślad za Jarosławem Gowinem, były członek Kongresu Nowej Prawicy,
 • Jakub Koper - pracownik KUL, działacz PiS z Lublina, asystent Przemysława Czarnka i ekspert TVP, 
 • Tomasz Kuczur - prawnik i politolog związany z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi,
 • Wojciech Lisik - prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego,
 • Marek Pietraś - politolog z UMCS, 
 • Bolesław Pochopień - profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Śląskiej w latach 1996–2002, od 2015 roku członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę
 • Artur Świergiel - zootechnik i neurofizjolog, w wyborach samorządowych w 2014 roku kandydat PiS do Rady Warszawy w Okręgu 1 - Śródmieście i Ochota, od 2015 roku członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Czarnek poinformował też o powołaniu drugiej grupy ekspertów, która zajmuje się "wypracowaniem rekomendacji w obszarze nauk humanistycznych i społecznych". Jej skład nie jest jednak jawny.

"Eksperci powołani do komisji odpowiedzialnej za nowelizację Konstytucji dla Nauki to chrześcijańscy talibowie. Idą na cywilizacyjną wojnę ze współczesną nauką, uczelniami, cywilizacją Zachodu. Jak ten rząd zamierza prowadzić dialog ze środowiskiem akademickim, Jarosławie Gowin?" - skomentował tę sprawę na Twitterze psycholog społeczny z UW Michał Bilewicz.

Więcej o: