Przemysław Czarnek chce zmiany kanonu lektur i podręczników. Ma być "więcej treści patriotycznych"

- Trzeba zwiększyć wysiłki, by treści patriotycznych było w szkołach więcej poprzez zmianę kanonu lektur, ale również poprzez gruntowne spojrzenie na podręczniki, w tym najnowszej historii - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Pytany o to, co można zrobić, by treści patriotyczne, niepodległościowe i katolickie pojawiły się w polskich szkołach, stwierdził, że trzeba przyjrzeć się kanonowi lektur i podręcznikom, zwłaszcza tym dotyczącym historii najnowszej

- Niezwykle ważna rzecz, żeby zrozumieć, skąd jesteśmy i dlaczego jesteśmy w tym miejscu właśnie, tutaj w wolnym kraju, demokratycznym. Że zawdzięczamy to naprawdę ciężkiej pracy, poprzednim pokoleniom i obecnym jeszcze pokoleniom, starszym, którym stawiamy pomniki. Dzisiaj rozbierane przez niektórych, którzy kompletnie nie rozumieją, czym jest polskość, na czym polega polskość i co zawdzięczamy tym ludziom, którzy oddawali swoje życie, zdrowie i ciężką pracę wykonywali, żebyśmy żyli w Rzeczypospolitej wolnej, takiej, jaka ona dzisiaj jest - mówił minister edukacji i nauki.

Marsz Niepodległości 2020Marsz Niepodległości. Były rzecznik ABW komentuje działania policji

Minister edukacji i nauki: Mamy do czynienia z fetyszyzacją praw 

Przemysław Czarnek powiedział, że polskość "ostała się" po 123 latach zaborów przede wszystkim dzięki działalności Kościoła katolickiego, a polskie tradycje związane są ściśle z chrześcijaństwem. Stwierdził również, że "patriotyzm to bardzo prosta sprawa".

- Patriotyzm to jest po prostu sumienne wykonywanie obowiązków każdego dnia i każdej godziny, od tych najdrobniejszych, obowiązków domowych, rodzinnych, ale też obowiązków pracowniczych, obowiązków naukowych. Dzisiaj mało się mówi o obowiązkach. Dzisiaj wszyscy chcą być świadomi swoich praw, niewielu chce być świadomych swoich obowiązków. Dzisiaj następuje fetyszyzacja praw - mówił minister edukacji.

Zdaniem polityka świadomość swoich praw jest ważna, ale każde prawo jest związane z obowiązkiem

- Uświadommy sobie, że niepodległość nie została odzyskana, bo wszyscy byli świadomi swoich praw. Ona została odzyskana dzięki temu, że Polacy przez wiele wieków byli świadomi swoich polskich obowiązków - stwierdził Czarnek. 

Minister Michał DworczykDworczyk o Marszu Niepodległości: Wszyscy jesteśmy bardzo rozczarowani

Więcej o: