Prawie 6 mln zł na stawianie masztów z flagami. Pieniądze pochodzą z funduszu na walkę z COVID-19

W ramach uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej rząd zainicjował pomysł wręczenia każdej gminie masztu z flagą narodową. Jak się okazuje, środki na budowę masztów w wysokości niemal 6 mln złotych pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W sierpniu tego roku premier Mateusz Morawiecki zapoczątkował program "Pod biało-czerwoną". W jego ramach każda z 2477 gmin w całej Polsce może składać wnioski o sfinansowanie masztu z flagą narodową.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Najgorsze notowania rządu od 2015 roku [SONDAŻ]

Program "Pod biało-czerwoną" dla wszystkich gmin. Premier zachęcał do udziału

Premier wspominał, że pomysł ten ma być sposobem na "okazanie przywiązania". "Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić, budując wspólnotę Rzeczypospolitej" - zachęcał wówczas Morawiecki.

Program 'Pod biało-czerwoną'Program 'Pod biało-czerwoną' Fot. gov.pl

Orędownikiem pomysłu był ówczesny minister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, który na swoim profilu na Twitterze zachęcał do składania wniosków. "Niech cała Polska będzie #PodBiałoCzerwoną!" - pisał.

Specustawa w sprawie przeciwdziałania COVID-19. Stawianie masztów z flagami się w nią nie wpisuje

Dopiero po jakimś czasie pojawiła się podstawa prawna organizowanego projektu, zamieszczona w uchwale dotyczącej wsparcia dla inwestycji samorządowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przeznacza się na wsparcie "gmin zakwalifikowanych do udziału w projekcie 'Pod Biało-Czerwoną', zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Cyfryzacji, które wynosi do 5 tys. zł dla każdej zakwalifikowanej gminy".

Jak informuje portal OKO.Press, zgodnie z zapisami w specustawie z 31 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, rzeczonymi środkami przeciwdziałania są zwalczanie zakażenia, zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa, profilaktyka oraz zwalczanie skutków choroby (także skutków społeczno-gospodarczych). Stawianie masztów z flagami w żadnym stopniu nie wyczerpuje tych warunków.

Marsz Niepodległości Politycy o Marszu Niepodległości. Bosak mówi o "wspaniałej łunie"

Do tej pory chęć uczestnictwa w programie i uzyskanie finansowania projektu wyraziło 1181 miast i wsi, co stanowi niemal połowę wszystkich gmin w Polsce. Łączny koszt projektu ma wynieść prawie 6 mln złotych.

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia
Więcej o: