Duda w orędziu mówi o epidemii. Deklaruje oddanie osocza i apeluje do innych ozdrowieńców

- Szczęśliwie chorobę mam już za sobą, podobnie jak tysiące moich rodaków, których określa się teraz mianem "ozdrowieńców". Chciałbym się do Państwa zwrócić z apelem o oddawanie osocza - powiedział Andrzej Duda w orędziu z okazji Święta Niepodległości. Prezydent w wystąpieniu mówił o nietypowych obchodach i wysiłku obywateli w walce z epidemią.

W środę obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości. Państwowe uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mają ograniczony charakter ze względu na epidemię koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda wygłosił z tej okazji orędzie i uczestniczył w najważniejszych uroczystościach państwowych.

Duda w orędziu mówił o szczególnych okolicznościach tegorocznego święta i zmaganiu z epidemią. - Dziś 11 listopada jak co roku obchodzimy święto, ale jest to dla nas wszystkich wyjątkowo trudny czas. Nie odbywają się tradycyjne uroczystości, tak nierozerwalnie związane z radosnym obchodzeniem Święta Niepodległości - powiedział prezydent. 

- To wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych. Czas pandemii to czas podejmowania trudnych, często niepopularnych decyzji. Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami. Odczuwamy niepewność - stwierdził. Prezydent dziękował wszystkim, którzy "dzielnie znoszą" te wzywania i przestrzegają środków bezpieczeństwa. Szczególnie dziękował pracownikom ochrony zdrowia i służb na froncie walki z epidemią. 

Duda deklaruje, że odda swoje osocze 

Duda nawiązał też do tego, jak sam niedawno przechodził zachorowanie na COVID-19. - Wiem, co to znaczy zachorować na COVID. Doskonale rozumiem niepokój, jaki towarzyszy wielu z państwa o zdrowie najbliższych, sam to w ostatnich tygodniach przeżywałem - powiedział. 

 - Szczęśliwie chorobę mam już za sobą, podobnie jak tysiące moich rodaków, których określa się teraz mianem "ozdrowieńców". Chciałbym się do Państwa zwrócić - zwrócić z apelem o oddawanie osocza. Sam zrobię to w najbliższych dniach po zakończeniu właściwych procedur medycznych. Także w ten sposób możemy wspólnie pomóc tym, którzy teraz przechodzą chorobę lub będą ją przechodzić w najbliższym czasie. Niech to będzie wyciągnięta w ramach naszej wspólnoty braterska dłoń

- zaapelował. Dodał, że "ostatnie dni przynoszą także i dobre informacje", w tym o skutecznej szczepionce, która może zacząć być dostępna w ciąg miesięcy. - Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego. Osobiście angażuję się w nie od wielu miesięcy - podkreślił Duda. 

Uroczystości w Warszawie

Uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się m.in. w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz państwowych złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W trakcie uroczystości została podniesiona flaga państwowa i odśpiewany hymn. Duda złożył wieńce także w Świątyni Opatrzności Bożej: na grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają w tym roku skromniejszy niż zazwyczaj charakter ze względu na epidemię koronawirusa.

Więcej o: