Trybunał Konstytucyjny znów przesunął rozprawę dotyczącą kadencji RPO

Trybunał Konstytucyjny po raz drugi przesunął rozprawę dotyczącą przepisów o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma się ona odbyć 2 grudnia.
Zobacz wideo Kiedy poznamy nazwisko nowego Rzecznika Praw Obywatelskich?

Trybunał Konstytucyjny miał zająć się przepisami dotyczącymi kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich 20 października. Rozprawa została jednak odwołana ze względu na problemy zdrowotne jednego z sędziów, który miał w tej sprawie orzekać. Drugi termin rozprawy został wyznaczony na 19 listopada. Z kalendarza na stronie internetowej TK wynika jednak, że została ona przeniesiona po raz kolejny, tym razem na 2 grudnia. 

Do sprawy wyznaczono pięcioro sędziów. Przewodniczącą składu ma być prezes TK Julia Przyłębska, a funkcję sprawozdawcy będzie pełnił Stanisław Piotrowicz. Oprócz nich mają orzekać Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych.

Rzecznik praw obywatelskich Adam BodnarBodnar o protestach: Rozbudzono potężne emocje. Nie zostaną uśmierzone

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą przepisów, które mówią o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, na wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości. TK ma orzec, czy konstytucyjnym jest ustawowe przedłużenie pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Wniosek posłów PiS wpłynął do TK w połowie września. 

Zamieszanie wokół stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich

Kadencja urzędującego RPO Adama Bodnara  upłynęła 9 września. Mimo to pozostaje on na stanowisku, bo Sejm nie wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotychczas jedyną kandydatką na następcę Bodnara była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą zgłosiły kluby opozycyjne. Jej kandydaturę poparło także kilkaset organizacji społecznych. Głosowanie nad jej kandydaturą odbyło się 22 października, jednak Sejm ją odrzucił. 28 października w Sejmie ponownie zarejestrowano jedyną kandydaturę na stanowisko RPO. Po raz kolejny o ten urząd będzie starać się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. 

Zuzanna Rudzińska-BluszczKandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz ponownie odrzucona przez Sejm

Więcej o: