Chełm. Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zostanie wiceprezydentem

Były wiceminister zdrowia, odpowiedzialny za m.in. zakupy respiratorów czy sprzętu medycznego dla służby zdrowia podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa, będzie miał nową pracę. Janusz Cieszyński zostanie wiceprezydentem Chełma.

Jak podaje tvn24.pl, Janusz Cieszyński od poniedziałku zacznie pracę w chełmskim ratuszu, gdzie ma pełnić funkcję jednego z zastępców prezydenta. Były wiceminister zdrowia potwierdził te informacje, ale nie chciał powiedzieć, czym dokładnie będzie zajmował się na tym stanowisku. Na stronie urzędu miasta również nie zaktualizowano informacji na ten temat.

Zobacz wideo Wyszkowski: Pandemia pokazała, że nie jesteśmy niezniszczalni

Janusz Cieszyński ma być wiceprezydentem Chełma. Jako wiceminister zdrowia odpowiadał za zakup respiratorów od handlarza bronią

W ostatnią sobotę Janusz Cieszyński wystąpił z prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem na konferencji, na której zaprezentowany został miejski plan walki z epidemią koronawirusa. Były wiceminister został przedstawiony jako pełnomocnik prezydenta miasta.

Janusz Cieszyński w ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim byli odpowiedzialni za przygotowania do walki z epidemią koronawirusa. Jako wiceminister zdrowia Cieszyński doprowadził m.in. do uruchomienia systemów: e-skierowania i e-recepta, które sprawdziły się podczas pandemii. Na polityku ciążyła też odpowiedzialność za wszystkie zakupy dokonywane przez Ministerstwo Zdrowia w związku z walką z COVID-19.

Janusz Cieszyński osobiście musiał akceptować wszystkie decyzje dotyczące zakupów. To właśnie wiceminister zdrowia podpisał umowy na zakup maseczek, które nie spełniały żadnych norm czy zakup respiratorów od firmy E&K, która prowadzona jest przez byłego handlarza bronią. Do tej pory ministerstwo nie odzyskało ponad pięciu mln złotych za ten pierwszy zakup oraz 70 mln złotych za respiratory (plus 3,6 mln euro kar umownych).

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (czerwiec 2020 r.) Posłowie KO: Respiratory zamówione przez resort zdrowia są bezużyteczne

Janusz Cieszyński zrezygnował z funkcji wiceministra zdrowia w sierpniu. W ostatnim czasie pomagał prezydentowi Andrzejowi Dudzie w przygotowaniu projektu ustawy dotyczącej aborcji, która zakłada wprowadzenie przesłanki wad letalnych. Do tej pory Sejm nie zajął się projektem.

Andrzej Duda Sondaż. Ponad połowa Polaków nie popiera inicjatywy prezydenta ws. aborcji

Więcej o: