Michał Dworczyk o walce z epidemią koronawirusa i lockdownem: Prowadzimy politykę drogi środka

- Prowadzimy politykę drogi środka - powiedział Michał Dworczyk, odnosząc się do rządowej strategii walki z epidemią koronawirusa. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stwierdził w radiowej Jedynce, że rząd chce uniknąć całkowitego lockdownu, bo byłby to duży cios dla gospodarki.

Zapytany o epidemię koronawirusa w Polsce przyznał, że największym problemem w kraju jest brak kadry medycznej i to z tego powodu rząd wprowadza "różne rozwiązania ustawowe, które mają ułatwić funkcjonowanie lekarzy, pielęgniarek". Podkreślił jednocześnie, że cały czas rozbudowywana jest baza łóżkowa dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Ze słów szefa KPRM wynika, że miejsc dla chorych na COVID-19 przybywa zarówno w szpitalach tradycyjnych, jak i tymczasowych. 

Tak szybko, jak przybywa chorych na covid, tak szybko topi się zapas respiratorów (zdjęcie ilustracyjne) Część respiratorów z Chin nie nadaje się do użycia - interfejs po chińsku

Dworczyk: Chcemy uniknąć narodowej kwarantanny, prowadzimy politykę drogi środka

Michał Dworczyk mówił także o możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu.

- Pełny lockdown nie jest nieuchronny, jednak jest takie zagrożenie. Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym bardzo wyraźnie. Chcielibyśmy jednak uniknąć narodowej kwarantanny. Byłoby to bardzo duże obciążenie dla naszej gospodarki - dlatego prowadzimy politykę drogi środka - powiedział szef kancelarii premiera.

Koronawirus. Szpital. Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus. Problemy z dostawami tlenu do szpitali w Kraśniku, Warszawie

O krok od narodowej kwarantanny. Edukacja zdalna i nowe regulacje w handlu

Mateusz Morawiecki mówił o możliwości wprowadzenia tzw. narodowej kwarantanny podczas konferencji prasowej 4 listopada. Premier zapowiedział, że zostanie ona wprowadzona, jeśli liczba osób zakażonych wzrośnie do 70-75 na 100 tys. mieszkańców przez siedem dni z rzędu. Aby temu zapobiec, rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Zdecydował się m.in. na wprowadzenie nauki zdalnej w klasach 1-3, ograniczył działalność galerii handlowych oraz hoteli i zamknął instytucje kultury. 

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: