Czarnek: Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół. Ale jest też "scenariusz pesymistyczny"

Według obowiązujących rozporządzeń edukacja zdalna - na której są już wszyscy uczniowie - obowiązuje do końca listopada. Jednak pesymistyczny scenariusz zakłada, że potrwa do stycznia lub dłużej - mówi minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. - Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół - zapewnia.
Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

Od poniedziałku zaczyna się zdalna nauka także na uczniów klas od I do III w szkołach podstawowych. Na odległość uczą się już uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich. Wg obecnych rozporządzeń nauka zdalna ma obowiązywać do 29 listopada, jednak ten termin może zostać przedłużony. Kiedy realistycznie uczniowie mogą spodziewać się powrotu?

Minister edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówi, że "ma nadzieję" na powrót do edukacji stacjonarnej pod koniec listopada. Jednak wg niego "pesymistyczny scenariusz" zakłada, że szkoły będą zamknięte do stycznia lub dłużej.

- Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza - mówi. Czarnek ponownie krytykuje też wsparcie czy udział uczniów w protestach i mówi, że "nie ma zgody na ideologizowanie" w szkołach.

Zasady edukacji zdalnej

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Anna Ostrowska wyjaśnia, że w czasie obowiązywania edukacji zdalnej z opieki w świetlicach będą mogły skorzystać tylko dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia lub w służbach. - Szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych. Chodzi tu o uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa - powiedziała rzeczniczka.

W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy będą mogli zapewnić konsultacje w szkołach dla ósmoklasistów i maturzystów.

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze wsparcia w wysokości 500 złotych na zakup sprzętu potrzebnego do zdalnej nauki. Przemysław Czarnek wyjaśnił, że dofinansowanie będzie obejmowało szeroki rozumiany sprzęt w tym kamerki, słuchawki, myszki, klawiatury i oprogramowanie. - Może to być również dopłata w wysokości 500 złotych do sprzętu droższej wartości, jeżeli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość - powiedział minister.

Rodzice od 9 do 29 listopada będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Więcej o: