Mateusz Morawiecki miał odwrotnie założoną maseczkę. "Drobiazg, choć bardzo symboliczny"

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej w odwrotnie założonej maseczce. Ekspert stwierdził, że to drobiazg, ale symboliczny, bo pokazuje, w jakim punkcie znalazł się polski rząd.
Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

W czwartek 5 listopada odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Stadionie Narodowy, który stał się pierwszym tymczasowym szpitalem w Polsce. Szef rządu powiedział, że podobne placówki "już rosną" w kilkunastu miejscach w kraju. Dodał również, że tego dnia do szpitala na Stadionie Narodowym trafi pierwszy pacjent.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Cały budżet państwa nakierowany jest na wyjście z tarapatów

Ekspert: Politycy nie panują już nad rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce

Uwagę czujnych obserwatorów zwróciła maseczka, którą Mateusz Morawiecki miał na sobie podczas konferencji. Ostatnimi czasy miał w zwyczaju noszenie czarnej maseczki antysmogowej. Tym razem wybrał maskę 3M typu FFP3, która znana jest z wysokiej skuteczności ochronnej. Szkopuł w tym, że założył ją nieprawidłowo, bo do góry nogami. 

- Założenie przez premiera Morawieckiego maseczki 3M FFP3 odwrotnie, to znaczy do góry nogami, dobitnie pokazuje, w jakiej sytuacji znalazł się polski rząd. [...] Politycy nie panują już nad rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce. Założenie maseczki odwrotnie to tak naprawdę drobiazg, choć bardzo symboliczny i wymowny. Ta nieprawidłowo założona maseczka mówi: decydenci spieszą się w swoich działaniach, ponieważ epidemia SARS-CoV-2 na terytorium Polski wymknęła się im spod kontroli. A pośpiech nie jest dobrym doradcą - w rozmowie z Onetem skomentował tę sprawę Bartosz Fiałek, przewodniczącego Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w WarszawiePierwszy pacjent na Stadionie Narodowym. Warszawa pomoże w transporcie

Ekspert zaznaczył jednocześnie, że noszenie maseczek przez polityków jest bardzo ważne, bo daje  przykład obywatelom. Zasugerował także, aby zwracali oni uwagę na to, czy zakładają maski prawidłowo.

- Niepoprawne noszenie maseczek albo co gorsza niezasłanianie ust i nosa, jak przez długi czas robili to posłowie Konfederacji, ma fatalny wpływ na postępowanie społeczeństwa. Ludzie po prostu się do tego nakazu nie stosują - powiedział Fiałek.

Więcej o: