TVP wydao owiadczenie ws. ochrony SOP dla Kurskiego. Liczy cae dwa zdania

Na mocy decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamiskiego, prezes TVP Jacek Kurski zosta objty ochron Suby Ochrony Pastwa - ustali TVN24. W pitek Centrum Informacji TVP wydao w tej sprawie owiadczenie. Liczy ono cae dwa zdania.

Zgodnie z ustawą o Służbie Ochrony Państwa jej funkcjonariusze ochraniają m.in. prezydenta, marszałków obu izb parlamentu, premiera oraz wicepremierów. Jak ustalił portal tvn24.pl, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński skorzystał z przepisu, który mówi o możliwości objęcia ochroną "innych osób ze względu na dobro państwa" i w ten sposób przydzielił ją prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu. 

Zobacz wideo Wizjoner, poliglota, "o takie Polskie walczył"! Portret Jacka Kurskiego

TVP wydało oświadczenie ws. ochrony SOP dla Kurskiego. "Nastąpiło bez udziału spółki"

"Oprócz polityków zdarzało nam chronić przykładowo sędziów. To jest jednak sytuacja bez precedensu. Nigdy się nie zdarzyło, by szef państwowej spółki miał ochronę Biura Ochrony Rzdu czy SOP" - powiedział dziennikarzom TVN24 były oficer tej służby. Inny określił decyzję szefa MSWiA jako "przegięcie", dodając, że sprawa ta jest trzymana w tajemnicy, bo jeśli wyjdzie na jaw, "będzie jatka".

Jacek KurskiJacek Kurski jest chroniony przez SOP. "Sytuacja bez precedensu", "przegięcie"

MSWiA zapytane o sprawę odpowiedziało dziennikarzom, że kwestie te "stanowią informację niejawną". Komentarza, mimo prób kontaktu, nie udzielił też sam Kurski. W piątek rano zareagowała natomiast sama telewizja, a dokładniej Centrum Informacji TVP. Oświadczenie zamieszczone w internecie jest, delikatnie mówiąc, lakoniczne. 

"Telewizja Polska informuje, że przyznanie ochrony Prezesowi TVP, Jackowi Kurskiemu nastąpiło bez udziału Spółki. Pan Prezes Jacek Kurski zastosował się do tej decyzji" - czytamy w komunikacie Centrum Informacji TVP.