Donald Tusk o rzdzie PiS: Wiemy, e kradn, ale eby chocia starali si rozwiza jeden problem

Donald Tusk skrytykowa dziaania rzdu Prawa i Sprawiedliwoci, ktry jego zdaniem nie przygotowa Polski na jesienne starcie z epidemi koronawirusa. - To, e kradn, to ju wiemy, ale eby chocia przy okazji starali si rozwiza jeden problem zwizany z pandemi - powiedzia byy premier.
Zobacz wideo Dr Zieliński: Restrykcje mają już mały wpływ na przesunięcie maksimum epidemii

Donald Tusk komentował obecną sytuację polityczną w Polsce w programie "Jeden na jeden" na antenie telewizji TVN24. Polityk stwierdził, że kryzys zaufania do władzy, z jakim mamy do czynienia obecnie, jest związany z tym, że "Polacy wreszcie zaczęli odrzucać zorganizowane kłamstwo", jakie politycy Zjednoczonej Prawicy stosują do okłamywania innych i samych siebie.

- Kiedy w kwietniu rozpoczęli wielką kampanię okłamywania siebie i innych, że są świetni, najlepsi na świecie i że to dzięki ich genialnej pracy Polska zwalczyła pandemi, to chyba po kilku miesiącach tej nieznośnej propagandy w to uwierzyli. Po kilku miesiącach opowiadania tych bajek okazało się, że poza tą opowieścią nie zrobili niczego - powiedział były premier.

Respiratory (zdjęcie ilustracyjne)RMF FM: Polska nie skorzystała z unijnego przetargu na zakup respiratorów

Tusk: "Abdykacja PiS" i "smród korupcyjny" wokół działań rządu

Donald Tusk stwierdził, że rzd PiS i koalicjantów już właściwie nie rządzi, ale w dalszym ciągu sprawuje władzę polityczną, "co kosztuje nas wiele". 

- Oczywiście nie są odpowiedzialni za pandemię i za wirusa, ale są odpowiedzialni za to, że nie przygotowali przez te późnowiosenne i letnie miesiące właściwie niczego do drugiej fali pandemii, prognozowanej przez wszystkich, bez wyjątku - stwierdził Tusk.

Były premier powiedział, że "PiS abdykował". Przywołał m.in. dymisję byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz sprawę respiratorów zamówionych od handlarza bronią, z których większość nigdy nie trafiła do Polski.

- Nie mówię już o dwuznacznościach, o tym smrodzie korupcyjnym wokół tych wszystkich akcji prowadzonych przez PiS w czasie pandemii. To, że kradną, to już wiemy, ale żeby chociaż przy okazji starali się rozwiązać jeden problem związany z pandemią - powiedział. 

Respirator (zdjęcie ilustracyjne)Respiratory od Agencji Rezerw. Szpitale same muszą zapewnić dodatkowe części