Jacek Kurski jest chroniony przez SOP. "Sytuacja bez precedensu", "przegięcie"

Prezes TVP Jacek Kurski został objęty ochroną Służby Ochrony Państwa. Decyzję w tej sprawie wydał szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zarówno resort, jak i sam Jacek Kurski nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy TVN24, którzy jako pierwsi opisali tę sprawę.

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa mówi, że jej funkcjonariusze ochraniają m.in. prezydenta, marszałków obu izb parlamentu, premiera oraz wicepremierów. Taka ochrona przysługuje im z tytułu sprawowanego urzędu. Portal tvn24.pl ustalił, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński skorzystał z przepisu, który mówi o możliwości objęcia ochroną "innych osób ze względu na dobro państwa" i w ten sposób przydzielił ochronę Jackowi Kurskiemu

Prezes TVP S.A. Jacek Kurski i biskup Artur MizińskiTVP i episkopat nie chcą upublicznić wspólnej umowy. "Zagrożenie interesów"

Jacek Kurski objęty ochroną SOP. "Jak to wyjdzie na jaw, to będzie jatka"

- Oprócz polityków zdarzało nam chronić przykładowo sędziów. To jest jednak sytuacja bez precedensu. Nigdy się nie zdarzyło, by szef państwowej spółki miał ochronę Biura Ochrony Rządu czy SOP - powiedział dziennikarzom TVN24 były oficer tej służby.

Inny rozmówca zbliżony do Służby Ochrony Państwa wyraził podobną opinię. Stwierdził, że decyzja Mariusza Kamińskiego "to przegięcie". Powiedział także, że sprawa ta jest trzymana w tajemnicy, bo jeśli wyjdzie na jaw, "będzie jatka", 

MSWiA zapytane o tę sprawę odpowiedziało dziennikarzom, że kwestie te "stanowią informację niejawną". Sam Jacek Kurski nie odbiera telefonu i nie odpowiada na wiadomości nadsyłane przez media. 

Zobacz wideo Wizjoner, poliglota, "o takie Polskie walczył"! Portret Jacka Kurskiego

Krystyna Pawłowicz z ochroną SOP. Sprawa wyszła na jaw przez kolizję

Służba Ochrony Państwa to umundurowana formacja podległa ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, której celem jest ochrona osób rządzących w Polsce. W lutym 2018 roku zastąpiła ona Biuro Ochrony Rządu. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że ochroną SOP została objęta sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Informacja ta wyszła na jaw po tym, jak okazało się, że auto SOP, w którym podróżowała Pawłowicz, uczestniczyło w kolizji drogowej. 

Była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Trwa opiniowanie wniosków ws. wyboru na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Pawłowicz jest współautorką i gorącą zwolenniczką przepisu, stanowiącego, że sędzia ma przejść w stan spoczynku w wieku 65 lat . Wówczas chodziło o usunięcie z urzędu pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Dziś, na mocy tego przepisu Pawłowicz nie może zostać sędzią TK (ostatecznie partia ten przepis zignorowała). Warszawa, 20 listopada 2019Pawłowicz objęta ochroną SOP. Limuzyna uczestniczyła w kolizji z tramwajem

Więcej o: