Sondaż. Przewaga PiS nad KO spadła z 10 do 4 punktów procentowych

Z najnowszego sondażu wynika, że największym poparciem wyborców cały czas mogą cieszyć się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Ich przewaga nad Koalicją Obywatelską zmniejszyła się w porównaniu do października o aż sześć punktów procentowych.

Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony został 3 listopada na zlecenie portalu Onet.pl. W ankiecie udział wzięła grupa 1100 osób.

Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość cały czas z największym poparciem wyborców

Badanym zadano najpierw pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?". Najwięcej, bo 33,6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Chęć udziału w wyborach zgłosiło także kolejnych 13,5 proc. osób, które wybrały odpowiedź "raczej tak". Łącznie jest to 47,1 proc. zdecydowanych wyborców. Więcej jest jednak osób, które nie wzięłyby udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych: - 26,1 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie nie" i 23,8 proc. wybrało punkt "raczej nie", co daje razem 49,9 proc. respondentów.

Zobacz wideo „To, co się dzieje na ulicach, nie jest tylko wynikiem postanowienia wydanego przez TK”

Największe poparcie wśród badanych ma cały czas Prawo i Sprawiedliwość. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego swój głos deklaruje 28,7 proc. badanych. Koalicja Obywatelska plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 24,7 proc. Na podium trafia także Polska 2050. Partia Szymona Hołowni może liczyć na poparcie 11,3 proc. badanych. Dalej uplasowały się Lewica, z wynikiem 7 proc., Konfederacja oraz PSL, które otrzymały po 5,1 proc. głosów.

Z sondażu IBRiS wykonanego w październiku wynika, że Prawo i Sprawiedliwość miało dziesięć pkt. proc. przewagi od drugiej na liście Koalicji Obywatelskiej. Przewaga partii rządzącej zmniejszyła się o sześć pkt. proc.

Spadek poparcia dla PiS widoczny we wszystkich ostatnich sondażach 

Spadek liczby wyborców, którzy zdecydowaliby się zagłosować na Prawo i Sprawiedliwości widać także w innych publikowanych na przełomie października i listopada sondażach. W badaniu przeprowadzonym przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że w porównaniu do września ugrupowanie to straciło osiem pkt. proc. poparcia.

Jeszcze większa różnica, aż dziesięciu pkt proc. widoczna jest w sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. Na początku września swój głos na PiS deklarowało 40,5 proc. badanych, a pod koniec października było to już tylko 30,9 proc. osób. Dodatkowo wynika z niego, że w związku z kryzysem politycznym wywołanym m.in. wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, najbardziej zyskuje ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie to zyskało 5,6 pkt. proc. poparcia. 2 pkt. proc. więcej przypadło też Koalicji Obywatelskiej.

Więcej o: