Klementyna Suchanow: Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma ambicji politycznych

Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nie ma ambicji politycznych - zapewniła Klementyna Suchanow. Dopytywana o plany OSK stwierdziła, że celem Rady Konsultacyjnej jest rozwiązanie problemów, których rząd nie potrafi rozwiązać.

Aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow była gościnią telewizji Polsat News. Została zapytana m.in. o to, czy wstrzymanie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oznacza, że protesty ustaną. 

- Nie. To, że [rząd - red.] nie opublikował, oznacza, że będzie nas terroryzował przez następne lata. Ten tzw. wyrok musi zostać jakoś wycofany, anulowany. To, że on będzie dalej leżał w szufladzie nie rozwiązuje tej sprawy - powiedziała Suchanow.

Klementyna Suchanow: Rada Konsultacyjna nie ma być trampoliną do życia politycznego

Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówiła także o postulacie aborcji na życzenie. Stwierdziła, że dopóki trwa spór wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie ma mowy o liberalizacji prawa aborcyjnego. Powiedziała także, że prawa aborcyjnego nie będzie się dało złagodzić w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

- Ja jestem jak najbardziej za liberalizacją, bo uważam, że ten kompromis powoduje bardzo dużo sytuacji, które są niekorzystne dla kobiet, tak jak teraz np., czyli zawsze można iść w stronę szantażu tych restrykcji. Uważam, że społeczeństwo w dużej mierze dorosło do tego, by docenić, że wolny wybór i wolność jest wartością ważniejszą niż czyjeś przekonania - powiedziała Suchanow.

Zobacz wideo Czy Ruch Trzaskowskiego zaangażuje się w protesty?

Prowadzący program dopytywał ją o dalsze plany Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, stwierdzając, że władzę w Polsce zdobywa się w wyborach, a nie na ulicy. Zapytał m.in. o to, czy Rada Konsultacyjna powołana przez OSK stworzy "gabinet cieni".

- Chodzi nam po prostu o Radę, która w sposób merytoryczny, ekspercki rozwiąże te wszystkie problemy, które nasz nieprzygotowany i niekompetentny rząd nie potrafi rozwiązać. Strajk Kobiet jako sam z siebie nie ma ambicji politycznych, ja nie mam ambicji politycznych, ani Marta Lempart nie ma ambicji politycznych. Rada składa się też z ekspertów, a nie to ma być jakaś trampolina do życia politycznego w przyszłości - zapewniła Klementyna Suchanow. 

Więcej o: